Елена Корягина 29 жовтня 2021


Срібло – один із найгарніших металів, володіє приємним матовим блиском. Але якщо за виробами зі срібла не доглядати та не забезпечувати їм належний захист, вони швидко тьмяніють або навіть чорніють. Існує безліч способів захисту срібла від окислення, а також для відновлення краси потьмянілих поверхонь.

Родіювання – довгостроковий та потужний захист

Срібло зачаровує своїм неземним блиском. Але щоб його зберегти, власникам доводиться ретельно доглядати за своїми прикрасами, інакше вони швидко тьмяніють. Процедура чищення та полірування нескладна, але вона вимагає часу.

Щоб скоротити час, необхідний для чищення та полірування, срібну прикрасу можна захистити спеціальним родієвим покриттям, якщо воно не було нанесено на ювелірному заводі.

Родій, як і срібло, належить до групи платинових металів та має майже такий сильний блиск, як власне місячний метал. Але на відміну від нього антикорозійна стійкість у родію у багато разів вище. Навіть досвідченому ювеліру буває дуже важко відрізнити при погляді неозброєним оком чисте срібло від родованого.

Товщина родієвого покриття на прикрасах приблизно 25 мкм. Завдяки йому виріб не темніє, навіть перебуваючи у досить жорстких умовах. Тому необхідність у частому чищенні відпадає.

Сьогодні у продажу є дуже багато виробів зі срібла з родієвим покриттям. Але його можна наносити також на вже готові прикраси, які у момент покупки такого покриття не мали. Послуга родіювання пропонується практично у кожній ювелірній майстерні, де займаються чищенням та ремонтом прикрас. Вартість родіювання невелика, а зручність, яку воно забезпечує, далеко не остання перевага.

Тим, хто купує готову родовану прикрасу, буде цікаво, як же виконується таке покриття.

Для родіювання зазвичай використовують гальванічний метод. Родованим покриттям можна оформити як прикраси складної геометрії, так і масивні срібні статуетки, портсигари, посуд. Родій наноситься найтоншим шаром та нітрохи не спотворює різьблення або вигадливий рельєф. Виріб після родіювання зберігає всі свої дрібні деталі, у той же час набуває надійного захисту від потемніння та корозії.

Також родіювання забезпечує інші переваги:

 • прикраса однаково добре переносить літню спеку, зимові морози, не боїться вогкості;
 • відмінний захист від механічних пошкоджень, відколів, подряпин;
 • родій має здатність відштовхувати від себе забруднення;
 • виріб порівняно легко переносить падіння з невеликої висоти, його значно складніше погнути або деформувати.

Вироби, що не мають шару окислів, краще піддаються родіюванню, тому послуга коштує для них дешевше. Забруднені та окислені вироби ювелірам доводиться спочатку чистити, а потім піддавати поверхню підготовці, тому ціна послуги дещо зростає.

Інші види покриттів

Родіювання – це не єдиний вид захисного покриття. Також дуже поширені чорніння, оксидування, золочення.

Чорніння

При чорнінні на поверхню виробу наноситься шар захисного складу, що містить сульфід срібла, мідь, сірку. Роботи проводяться сухим або мокрим способом:

 • Сухий. Беруть порошок найтоншого помелу. Аксесуар злегка змочують спеціальною рідиною. Наносять порошок, підсушують та підігрівають у спеціальній печі до +400°C.
 • Мокрий. Підготовлений склад для чорніння густо розводять з водою та наносять на прикрасу. Для цього потрібен спеціальний пензлик. Після витримки деякого часу відправляють у піч. Порошок розплавляється та розтікається по всьому аксесуару.

Цей склад має яскравий чорний колір та повністю приховує природний блиск чистого срібла. Тому чорніння використовується не тільки як захисний, але також як художній прийом. З його допомогою підкреслюється рельєф, розставляються необхідні візуальні акценти або надається суцільний глибокий чорний колір, як задумано дизайнером.

Оксидування

При оксидуванні поверхню навмисно покривають шаром звичайного оксиду срібла. Це надає виробу гарну, благородну матовість, але при цьому позбавляє його дзеркального блиску. Тобто оксидування теж слід розглядати більше як художній прийом, ніж захисний.

Порядок виконання процедури:

 1. Готують розчин для оксидування.
 2. Поміщають у нього срібну прикрасу.
 3. Нагрівають та постійно контролюють взаємодію робочого розчину та срібла.
 4. Коли процес завершений, виймають прикрасу з розчину дерев'яною лопаткою, а після охолодження промивають чистою водою.

Оксидоване срібло значно краще переносить несприятливі впливи, ніж чисте. Нанесені спеціальним способом оксиди не розростаються та не деформуються. Оксидована плівка може мати різний колір:

 • синій;
 • фіолетовий;
 • чорний.

Це відкриває відмінні можливості для дизайнерських рішень.

Золочення

При золоченні срібло покривають шаром золота. У результаті виріб позбавляється свого характерного місячного блиску та замість нього набуває золотого сяйва. Проба на такому виробі ставиться за правилами, затвердженими для срібла, а сам виріб вважається срібним.

Застосовуються такі методи:

 • Гальванічний – за допомогою електроструму. Виходить тонкий, але дуже міцний шар золота. Для золочення цим способом підходять звичайне чисте золото, сплав з кобальтом, червоне, зелене та біле золото.
 • Хімічний – шляхом змішування із золотою фольгою у царській горілці.

Позолочене срібло виглядає як золото, але при цьому має значно меншу вагу, що важливо для великогабаритних прикрас, особливо сережок. Вартість теж залишається у діапазоні срібла.

Позолота робить срібло менш вразливим до несприятливих впливів, але вона сама може досить швидко стиратися, покриватися подряпинами. При акуратному носінні позолочена прикраса зберігає блиск протягом багатьох років. При необхідності позолоту можна відновити так само, як і родіювання.

Як захистити срібло при щоденному носінні прикрас

Всі методи захисту срібла спрямовані на те, щоб не допустити окислення. Повністю блокувати цей хімічний процес, зрозуміло, неможливо, але є способи, які його суттєво уповільнюють. У результаті срібло довго зберігає свою гладкість та неповторне сяйво, а полірувати його доводиться рідше.

До основних способів захисту у побутових ситуаціях належать такі рекомендації:

 • Не допускайте контакту з ефірними оліями та їдкою побутовою хімією.
 • Завжди знімайте срібні прикраси під час роботи по дому. Це правило стосується всіх аксесуарів. Люди зазвичай знімають каблучки та браслети, коли перуть, миють посуд, готують або роблять прибирання. Але при цьому багато хто забуває про сережки, ланцюжки, підвіски. Все це необхідно знімати так само, як каблучки.
 • Ніколи не заходьте у ванну кімнату, маючи на собі срібні прикраси. У цьому приміщенні завжди стоїть туман з дрібних крапельок шампуню, рідкого мила, гелю та інших миючих засобів, які дуже агресивно реагують з сріблом.
 • Не надягайте срібні прикраси при відвідуванні басейну або аквапарку. Хлорована вода (а вона клубочиться у вигляді пари по усьому приміщенні) викликає посилену корозію будь-яких металів, крім чистого золота.
 • Не носіть срібні прикраси, оброблені будь-яким способом (родіювання, золочення тощо), на пляж, не засмагайте у них, не залишайте їх на прямих сонячних променях. Інтенсивне опромінення ультрафіолетом прискорює окислення та потемніння.
 • Знімайте срібні прикраси (каблучки, сережки, ланцюжки), коли працюєте у садку чи городі, коли займаєтеся фітнесом. Піт навіть абсолютно здорової людини викликає потемніння срібла. Якщо ж людина має навіть легке безсимптомне захворювання печінки, органів шлунково-кишкового тракту або ендокринної системи, срібло не просто потьмяніє, а покриється товстою кіркою окислів. Вони можуть навіть зашкодити поверхні.
 • Одягайте срібні прикраси тільки після того, як макіяж повністю накладено та нанесені парфуми.
 • Завжди знімайте срібні прикраси перед тим, як приступати до видалення макіяжу, а також під час нанесення будь-яких засобів по догляду за шкірою.
 • Не зберігайте срібні прикраси на відкритому повітрі або разом з іншими виробами. Кожний виріб має мати власний спеціальний футляр.

Подібні рекомендації відносяться до тих речей, які особливо дорогі, та які хочеться передавати з покоління у покоління. Якщо ж ви згодні з тим, що сережки або ланцюжок з підвіскою через кілька років втратять свою привабливість, то їх можна носити, не знімаючи, на пляжі, у басейні, у городі. Багато любителів срібних прикрас воліють зберігати дорогу реліквію у футлярі, а для щоденного носіння використовувати копії.

Основні методи чищення

Навіть при дбайливому ставленні срібло, захищене цими методами, час від часу потребує чищення. До найпростіших, але ефективних методів відновлення блиску відносяться:

 • Миття водою з господарським милом. Вода повинна бути м'яка та не хлорована. Тому потрібно мити або у хорошій бутильованої води, або у кип'яченій. Мило потрібно брати найпростіше, без добавок, ефірних масел та ароматизаторів. Губка повинна бути найм'якшою, також можна взяти чисте м'яке ганчір'я.
 • Миття водою з харчовою содою. З цих двох інгредієнтів роблять рідку кашку та протирають прикрасу за допомогою тканини або м'якої зубної щітки.
 • При сильному потемнінні з утворенням кірочки нальоту для чищення використовують білий оцет (підходить тільки цей сорт) та харчову соду. Спочатку роблять розчин з пів склянки оцту та двох столових ложок соди. У цьому розчині замочують прикрасу на 2-3 години. Потім дістають, ретельно протирають м'якою ганчіркою, споліскують чистою кип'яченою (або бутильованою) водою та насухо витирають.

Після миття для відновлення унікального срібного блиску прикрасу потрібно відполірувати. Для цього можна скористатися спеціальними тканинами для полірування срібла або пастами. Їх пропонують у всіх великих ювелірних магазинах, як звичайних, так і таких, що працюють в інтернеті.

Поради чистити срібло за допомогою зубної пасти відносяться до застарілих. Сучасні пасти з гелями, ефірними маслами та відбілюючими ефектами тільки підсилюють окислювання срібла. Для чищення срібла годилися старовинні пасти, які випускалися у середині минулого століття, але всі вони вже зняті з виробництва.

Срібло любить чищення, та доглядати за ним можна хоч кожен день. При регулярному догляді процес відновлення блиску займає мінімальний час, а саме прикраса не втрачає свого вигляду протягом довгих років та навіть десятиліть. Тому краще намагатися не доводити до появи сильного потьмяніння та виражених плівок оксидів.

Елена Корягина 29 жовтня 2021

Ювелірна прикраса, яка ідеально вибрана, підкреслює красу жіночих рук та відмінний смак його власниці. Якщо підібрати жіночий браслет досить просто, то покупка каблучки може стати неабияким утрудненням. Це необхідно робити з особливою увагою до дрібниць.

Щоб виглядати розкішно, прикраса має бути досконалою у всіх відносинах. Потрібно, щоб поверхні були гладкими, блискучими та якісно обробленими. Також важлива відповідність розміру. Відомо кілька способів, які допоможуть його правильно визначити.

Визначення розміру каблучки у домашніх умовах

Щоб зрозуміти, каблучку якого розміру необхідно купити, існує кілька варіантів швидкого та простого визначення у домашніх умовах. Кожна жінка зможе з них вибрати оптимальний та підібрати прикрасу так, що вона стане вишуканим та зручним аксесуаром.

Варіант №1

У кожної жінки, як правило, є ціла колекція «скарбів». З неї потрібно вибрати каблучку, яка використовується найчастіше, та прикласти до неї лінійку. При цьому необхідно визначити внутрішній діаметр виробу, та обов'язково у найширшому місці. Для вимірювання використовують міліметрову шкалу.

Цифри на лінійці відповідають розміру каблучки. Якщо діаметр вийшов 17.5 мм, то каблучк, відповідно, має розмір 17.5. У жіночих прикрас мінімальний розмір 15, а у чоловічих він побільше – 19.

Варіант №2

Цей спосіб використовувався ще нашими бабусями. Він вважається точним та безпомилково допомагає вибрати каблучку потрібного розміру.

Для цього буде потрібно:

 • шматочок нитки;
 • лінійка.

Для визначення беруть нитку та намотують її на палець там, де має перебувати каблучка. Місця з'єднання відзначають ручкою або запам'ятовують, потім ділянку розпрямляють та прикладають до лінійки. Результат, який вийшов, ділять на 3.14. Отримане число округлюють до 0,5 – це і буде розмір каблучки.

Варіант №3

Цей спосіб використовують професіонали. На нього потрібно витратити більше часу, але зате результат буде 100% точним.

На папері малюють смужку із загостреним кінчиком та вирізують її ножицями. У місці позначення роблять надріз та протягують у нього гострий кінець. У результаті виходить каблучка з паперу. Її надягають на палець та не дуже сильно затягують. На намальованою шкалою дивляться значення.

Варіант №4

Тут використовують роздруковане зображення прикраси. Зверху на нього кладуть найбільш часто використовувану каблучку. Її внутрішній діаметр повинен ідеально збігатися з діаметром намальованого аксесуара. Якщо цей параметр має градацію, то перевагу віддають більшому значенню.

Варіант №5

Є досить сумнівним та використовується лише у тих випадках, коли немає можливості використовувати інші варіанти. Він заснований на спостереженні, що якщо людина кілька років не змінюється та купує постійно одяг одного та того ж розміру, то діаметр пальців пропорційний розміру одягу.

Існує навіть спеціальна таблиця:

 • розмірові аксесуара від 1.5 до 16.5 відповідає цифрове позначення одягу S;
 • для 16.5.-17.5 це буде М;
 • 17.5-18.5 – L;
 • 18.5-19.5 – XL.

Надалі при появі ще однієї літери Х до розміру додається одиничка.

До цього ж варіанту відноситься орієнтування на рукавички. Тільки важливо, щоб вони щільно прилягали до пальців. Цей спосіб дає набагато меншу похибку.

Вибір каблучки в ювелірному магазині

Найвірнішим способом ідеально підібрати прикрасу є особистий похід у магазин. У цьому випадку не доведеться визначати розмір вдома. Також треба враховувати особисту думку майбутньої господині – адже аксесуар доведеться носити саме їй. Дама зможе вибрати те, що їй до душі та за розміром.

Для комфортного використання каблучка має добре «сісти» на своє місце. Це забезпечить завмер спеціальним інструментом – пальцеміром. У магазині, крім іншого, є великий асортимент прикрас та можливість вибрати ідеальний варіант.

При цьому слід враховувати деякі нюанси:

 1. Одна з рук більш активна. У правші вона права, а у шульги – ліва. Пальці, що знаходяться на активній руці, мають злегка більший діаметр (до х1.5 розміру).
 2. На товщину пальців впливають погодні умови, час доби та набряклість. Діаметр може змінюватися приблизно на чверть міліметра.
 3. Каблучкам які мають великі камені, необхідно забезпечити більш щільне прилягання. Інакше камінь буде переважувати, та каблучка почне провертатися.
 4. Пальцеміри використовують для підбору каблучок, що мають ширину не більше 3 мм.
 5. Є жінки, які полюбляють носити на одному пальці одночасно кілька аксесуарів. У цьому випадку необхідно додати до свого розміру ще чверть. Це саме можна сказати до широкі моделі каблучок.
 6. Ввечері та вранці пальці набрякають. У цей час каблучки краще не приміряти. Те ж саме стосується фізичних навантажень – відразу після спортзалу відправлятися у ювелірний магазин не слід.

Перед покупкою фахівці рекомендують:

 1. Вибрати, на якій руці каблучка буде носитися. Купівля прикраси, придатної для обох рук, не завжди можлива.
 2. Мати на увазі, що у магазині та на вулиці можуть бути різні температурні умови, і це позначиться на стані рук. Тому, увійшовши до приміщення, слід деякий час адаптуватися.
 3. Під час примірки необхідно домагатися гарної фіксації прикраси на пальці, щоб каблучка не прокручувалася, не приносила дискомфорт, не звалювалася та не чіплялася за одяг.
 4. Тоненькі каблучки, на відміну від об'ємних перснів та широких обручок, підібрати простіше.
 5. Щоб прикраса завжди добре знімалася, слід при виборі додавати пів розміру.

Як вибрати каблучку на подарунок, не знаючи розміру

Дуже часто виникають ситуації, коли чоловіки хочуть, щоб каблучка була сюрпризом. Складність виникає з правильним визначенням розміру. Є кілька способів, які допоможуть вирішити завдання:

 1. Непомітно взяти якусь наявну каблучку та піти з нею у спеціалізований магазин. Там легко визначать розмір та допоможуть з вибором. Важливо запам'ятати, для якого пальця призначається прикраса, та враховувати, що на активній руці розмір повинен бути більше приблизно на 0.5.
 2. Взяти каблучку, яка призначена для безіменного пальця правої руки, та надіти її глибше на свій будь-який палець. Потім обвести місце ручкою та виміряти діаметр. Після цього можна розрахувати розмір по таблиці.
 3. Скористатися допомогою подруги своєї коханої. Напевно вона зможе вивідати точний розмір каблучки. Ось тільки невідомо, чи залишиться подарунок сюрпризом.
 4. Під час сну жінки виміряти окружність пальця. При цьому слід враховувати, що каблучка має проходити через фалангу пальця, яка товща за основу.
 5. Непомітно взяти наявну каблучку та, поклавши її на листок паперу, окреслити внутрішню окружність. Після цього піти з малюнком у магазин та по ньому підібрати аксесуар.

Під час вибору каблучки необхідно враховувати товщину шинки. Тоненьку каблучку купують впритул. Тобто, якщо дівчина носить 17-й розмір, то не слід купувати перстень більшого розміру. Якщо ж каблучка широка, то її вибирають на пів розміру більше.

Це дуже важливо особливо при придбанні ювелірного виробу, всипаного камінчиками, оскільки при невдалому виборі його не можна буде зменшити. У переробку візьмуть лише модель, що має гладку основу, та й то змінити зможуть максимум на один розмір.

Особливості вибору каблучок для різних пальців

Зазвичай жінки вважають за краще носити каблучки на середньому та безіменному пальцях, хоча зустрічаються та менш поширені варіанти, наприклад, на великому та мізинці.

Найпростіше вибрати прикрасу для традиційного способу носіння. Тут підходять практично всі моделі. У нестандартних варіантів є деякі особливості, які цілком можна вирішити:

 • Підбір прикраси для великого пальця являє деяку складність, пов'язану з товщиною. Зазвичай перший палець товщий за інших. Якщо покупка здійснюється через інтернет-магазин, необхідно використовувати спеціальні фільтри, у яких треба вказати великі розміри. При масивних суглобах каблучка може не вдягатися або бовтатися. Не слід купувати великі вироби, що мають вставки, оскільки через них каблучка буде перекошуватися у одну сторону.
 • Головним пальцем на руці по праву вважається вказівний. Він бере участь у більшості операцій, що здійснюються рукою. Прикраси, з одного боку, не повинні бовтатися, а з іншого – забезпечувати його абсолютну рухливість. Особливих тонкощів у виборі аксесуарів немає.
 • Для середнього пальця підходять всі рекомендації, орієнтовані на вказівний.
 • Безіменний палець традиційно призначений для обручок чи подарованих на заручини каблучок. Ці прикраси слід вибирати з особливою ретельністю.
 • Мізинчик – найменший палець, на який не завжди можна підібрати каблучку за розміром. Якщо вона буде велика, то може непомітно зісковзнути та загубитися.

Коли небажано підбирати та приміряти каблучки

Як ви вже знаєте, пальці мають здатність змінювати свій розмір у деяких випадках. До них належать:

 • дні менструальних кровотеч;
 • ранкові години;
 • час відразу після авіаперельоту;
 • період після спортивних занять.

У всіх цих випадках відбувається набрякання кінцівок, у тому числі рук, внаслідок застою в організмі води. Якщо у цей момент вибрати каблучки, то через кілька годин вони почнуть зісковзувати з пальців. А сповзання або перекручення прикрас досить некомфортне. До того ж значно зростає ризик їх втратити.

Також пальці збільшуються при занадто великий або низькій температурі навколишнього середовища.

Оптимальним часом для підбору аксесуарів є середина дня. Жінка повинна бути розслаблена та перебувати у комфортному стані. Щоб зрозуміти, чи підходить каблучка, треба кілька разів стиснути руку в кулак. Якщо прикраса не заважає, то вибір зроблений правильно. Якщо ж впивається у палець або долоню, треба попросити розмір побільше.

У чому причина невідповідності зазначеного розміру каблучки реальному

При покупці каблучки слід мати на увазі, що частина виробників не дуже сумлінно ставляться до роботи, та продукція не відрізняється бездоганністю. Часом різниця у розмірі становить частки міліметра, але при носінні каблучки з'являється почуття дискомфорту. Виробництва відрізняються за методами калібрування діаметра, тому каблучки одного розміру, куплені у різних брендів, будуть сидіти на пальці по-різному.

Однак доведено, що чим вища ціна та відоміший бренд, тим більше шансів купити ідеально виконану прикрасу.

Крім похибки, на посадці каблучки позначається її ширина. За цим параметром аксесуари поділяються на три категорії:

 • 4 мм – малі;
 • 4-7 мм – середні;
 • 7-8 мм – максимальні.

Відомо, що більш широкі каблучки щільніше сидять на пальці.

Що робити, якщо каблучка трохи не підійшла за розміром

Прикрасу, навіть злегка невідповідну за розміром, носити некомфортно. Вона може важко зніматися або, навпаки, спадати. Але якщо це подарунок від коханої людини, то від нього неможливо відмовитися. Даємо поради, що робити у цьому випадку.

Якщо каблучка велика:

 • надіти на той же палець зверху ще одну каблучку, яка ідеально підходить за розміром;
 • носити подарунок на ланцюжку як кулон.

Якщо каблучка мала, тому погано знімається:

 • змастити палець маслянистим речовиною (вазеліном, милом, рослинним маслом);
 • робити ванночки з холодною водою;
 • підняти руки вгору та почекати, поки зійде набряклість;
 • знімати перед сном та у будь-яких ситуаціях, що призводять до набрякання рук.

Оптимальним варіантом в обох випадках буде звернення до фахівця-ювеліра. Зараз є багато способів, що дозволяють змінити розмір у потрібну сторону. Однак вони не підійдуть для прикрас, що мають тонкий декор та інкрустації дорогоцінними каменями.

Елена Корягина 29 жовтня 2021

Ювелирное украшение, выбранное идеально, подчеркивает красоту женских рук и отличный вкус его обладательницы. Если подобрать женский браслет довольно просто, то покупка колечка может стать изрядным затруднением. Это необходимо делать с особым вниманием к мелочам.

Чтобы выглядеть роскошно, украшение должно быть совершенным во всех отношениях. Требуется, чтобы поверхности были гладкими, блестящими и качественно обработанными. Также немаловажно соответствие размера. Известно несколько способов, которые помогут его правильно определить.

Определение размера кольца в домашних условиях

Чтобы понять, кольцо какого размера необходимо купить, существует несколько вариантов быстрого и простого определения в домашних условиях. Каждая женщина сможет из них выбрать оптимальный и подобрать украшение так, что оно станет изысканным и удобным украшением.

Вариант №1

У каждой женщины, как правило, имеется целая коллекция «сокровищ». Из нее нужно выбрать то кольцо, которое используется чаще всего, и приложить к нему линейку. При этом необходимо определить внутренний диаметр изделия, и обязательно в самом широком месте. Для измерения используют миллиметровую шкалу.

Цифры на линейке соответствуют размеру кольца. Если диаметр получился 17.5 мм, то кольцо, соответственно, имеет размер 17.5. У женских украшений минимальный размер 15, а у мужских он побольше – 19.

Вариант №2

Этот способ использовался еще нашими бабушками. Он считается точным и безошибочно помогает выбрать кольцо нужного размера.

Для него потребуется:

 • кусочек нити;
 • линейка.

Для определения берут нить и наматывают ее на палец там, где должно находиться кольцо. Места соединения отмечают ручкой или запоминают, затем участок распрямляют и прикладывают к линейке. Результат, который получился, делят на 3.14. Полученное число округляют до 0,5 – это и будет размер кольца.

Вариант №3

Этот способ используют профессионалы. На него потребуется затратить больше времени, но зато результат будет 100%-но точным.

На бумаге рисуют полоску с заостренным кончиком и вырезают ее ножницами. В месте обозначения делают надрез и продевают в него острый конец. В результате получается кольцо из бумаги. Его надевают на палец и не слишком сильно затягивают. На нарисованной шкале смотрят значение.

Вариант №4

Здесь используют распечатанное изображение украшения. Сверху на него кладут наиболее часто используемое кольцо. Его внутренний диаметр должен идеально совпадать с диаметром нарисованного аксессуара. Если этот параметр имеет градацию, то предпочтение отдают большему.

Вариант №5

Является довольно сомнительным и используется лишь в тех случаях, когда нет возможности использовать другие варианты. Он основан на наблюдении, что если человек несколько лет не меняется и покупает постоянно одежду одного и того же размера, то диаметр пальцев пропорционален размеру одежды.

Существует даже специальная таблица:

 • размеру аксессуара от 1.5 до 16.5 соответствует цифровое обозначение одежды S;
 • для 16.5.-17.5 это будет М;
 • 17.5-18.5 – L;
 • 18.5-19.5 – XL.

В дальнейшем при появлении еще одной буквы Х к размеру прибавляется единичка.

К этому же варианту относится ориентирование на перчатки. Только важно, чтобы они плотно прилегали к пальцам. Этот способ дает намного меньшую погрешность.

Выбор кольца в ювелирном магазине

Самым верным способом идеально подобрать украшение является личный поход в магазин. В этом случае не придется ухищряться и определять размер дома. Также надо учитывать личное мнение будущей хозяйки – ведь аксессуар придется носить именно ей. Дама сможет выбрать то, что ей по душе и по размеру.

Для комфортного использования кольцо должно хорошо «сесть» на свое место. Это обеспечит замер специальным инструментом – пальцемером (кольцемером).

В магазине, помимо прочего, имеется большой ассортимент украшений и есть возможность выбрать идеальный вариант.

При этом следует учитывать некоторые нюансы:

 1. Одна из рук более активна. У правшей она правая, а у левшей – левая. Пальцы, находящиеся на ней, имеют слегка больший диаметр (до х1.5 размера).
 2. На толщину пальцев оказывают влияние погодные условия, время суток и отечность. Диаметр может изменяться примерно на четверть миллиметра.
 3. Кольцам, имеющим крупные камни, необходимо обеспечить более плотное прилегание. Иначе камень будет перевешивать, и кольцо начнет проворачиваться.
 4. Кольцемер используют для подбора колец, имеющих ширину не более 3 мм.
 5. Есть дамы, предпочитающие носить на одном пальце одновременно несколько аксессуаров. В этом случае необходимо добавить к своему размеру еще четверть. Это же относится к широким моделям.
 6. К вечеру и утром пальцы отекают. В это время кольца лучше не примерять. То же самое касается физических нагрузок – сразу после спортзала отправляться в ювелирный магазин не следует.

Перед покупкой специалисты рекомендуют:

 1. Выбрать, на какой руке кольцо будет носиться. Покупка украшения, подходящего для обеих рук, не всегда возможна.
 2. Иметь в виду, что в магазине и на улице могут быть разные температурные условия, и это скажется на состоянии рук. Поэтому, войдя в помещение, следует некоторое время адаптироваться.
 3. Во время примерки необходимо добиваться хорошей фиксации украшения на пальце, чтобы оно не прокручивалось, не доставляло дискомфорт, не заваливалось и не цеплялось за одежду.
 4. Тоненькие колечки, в отличие от объемных перстней и широких обручальных колец, подобрать проще.
 5. Чтобы украшение всегда хорошо снималось, следует при выборе прибавлять полразмера.

Как выбрать кольцо на подарок, не зная размера

Очень часто возникают ситуации, когда мужчины хотят, чтобы кольцо было сюрпризом. Сложность возникает с правильным определением размера. Есть несколько способов, которые помогут решить задачу.

 1. Незаметно взять какое-нибудь имеющееся кольцо и пойти с ним в специализированный магазин. Там легко определят размер и помогут с выбором. Важно запомнить, для какого пальца предназначается украшение, и учитывать, что на активной руке размер должен быть больше примерно на 0.5.
 2. Взять кольцо, которое предназначено для безымянного пальца правой руки, и надеть его поглубже на свой любой палец. Затем обвести место ручкой и измерить диаметр. После этого можно рассчитать размер по таблице.
 3. Воспользоваться помощью подруги своей возлюбленной. Наверняка она сможет выведать точный размер колечка. Вот только неизвестно, останется ли подарок сюрпризом.
 4. Во время сна женщины измерить окружность пальца. При этом следует учитывать, что кольцо должно проходить через фалангу пальца, которая толще основания.
 5. Незаметно взять имеющееся кольцо и, положив его на листок бумаги, обрисовать внутреннюю окружность. После этого пойти с рисунком в магазин и по нему подобрать аксессуар.

Во время выбора кольца необходимо учитывать толщину шинки. Тоненькое колечко покупают впритык. То есть, если девушка носит 17-й размер, то не следует покупать перстень большего размера. Если же кольцо широкое, то его выбирают на полразмера больше.

Это очень важно особенно при приобретении ювелирного изделия, усыпанного камешками, так как при неудачном выборе его нельзя будет уменьшить. В переделку возьмут лишь модель, имеющую гладкое основание, да и то изменить смогут максимум на один размер.

Особенности выбора колец для разных пальцев

Обычно дамы предпочитают носить кольца на среднем и безымянном пальцах, хотя встречаются и менее распространенные варианты, например, на большом и мизинце.

Проще всего выбрать украшение для традиционного способа ношения. Здесь подходят практически все модели. У нестандартных вариантов имеются некоторые особенности, которые вполне решаемы:

 • Подбор украшения для большого пальца представляет некоторую трудность, связанную с толщиной. Обычно первый палец толще остальных. Если покупка осуществляется через интернет-магазин, необходимо использовать специальные фильтры, в которых надо указать большие размеры. При массивных суставах кольцо может не надеваться или болтаться. Не следует покупать для большого изделия, имеющие вставки, так как из-за них кольцо будет перекашиваться в одну сторону.
 • Главным пальцем на руке по праву считается указательный. Он участвует в большинстве совершаемых рукой операций. Украшения, с одной стороны, не должны болтаться, а с другой – обеспечивать его абсолютную подвижность. Особых тонкостей в выборе аксессуаров не имеется.
 • Для среднего пальца подходят все рекомендации, ориентированные на указательный.
 • Безымянный палец традиционно предназначен для обручальных или подаренных на помолвку колец. Эти украшения следует выбирать с особой тщательностью.
 • Мизинчик – самый маленький палец, на который не всегда можно подобрать колечко по размеру. Если оно будет велико, то может незаметно соскользнуть и потеряться.

Когда нежелательно подбирать и примерять кольца

Как вы уже знаете, пальцы имеют способность менять свой размер в некоторых случаях. К ним относятся:

 • критические дни;
 • утренние часы;
 • время сразу после авиаперелета;
 • период после спортивных занятий.

Во всех этих случаях происходит отекание конечностей, в том числе рук, вследствие застоя в организме воды. Если в этот момент выбрать кольца, то через несколько часов они начнут соскальзывать с пальцев. А сползание или перекручивание украшений довольно некомфортно. К тому же значительно возрастает риск их потерять.

Также пальцы увеличиваются при слишком большой или низкой температуре окружающей среды.

Оптимальным временем для подбора аксессуаров является середина дня. Женщина должна быть расслаблена и находиться в комфортном состоянии. Чтобы понять, подходит ли кольцо, надо несколько раз сжать руку в кулак. Если оно не мешает, то выбор сделан правильно. Если же впивается в палец или ладонь, надо попросить размер побольше.

В чем причина несоответствия указанного размера кольца реальному

При покупке кольца следует иметь в виду, что часть производителей не слишком добросовестно относятся к работе, и продукция не отличается безупречностью. Порой разница в размере составляет доли миллиметра, но при ношении кольца появляется чувство дискомфорта. Производства отличаются по методам калибровки диаметра, и кольца одного размера, купленные у разных брендов, будут сидеть на пальце по-разному.

Однако опытным путем доказано, что чем выше цена и известнее бренд, тем больше шансов купить идеально выполненное украшение.

Кроме погрешности, на посадке кольца сказывается его ширина. По этому параметру аксессуары подразделяются на три категории:

 • 4 мм – малые;
 • 4-7 мм – средние;
 • 7-8 мм – максимальные.

Известно, что более широкие кольца плотнее сидят на пальце.

Что делать, если кольцо немного не подошло по размеру

Украшение, даже слегка неподходящее по размеру, носить некомфортно. Оно может трудно сниматься или, наоборот, спадать. Но если это подарок от любимого человека, то от него невозможно отказаться. Даем советы, что делать в этом случае.

Если кольцо велико:

 • надеть на тот же палец сверху еще одно кольцо, идеально подходящее по размеру;
 • носить подарок на цепочке как кулон.

Если кольцо мало, поэтому плохо снимается:

 • смазать палец маслянистым веществом (вазелином, мылом, растительным маслом);
 • делать ванночки с холодной водой;
 • поднять руки вверх и подождать, пока сойдет отечность;
 • снимать перед сном и в любых ситуациях, приводящих к отеканию рук.

Оптимальным вариантом в обоих случаях будет обращение к специалисту-ювелиру. Сейчас имеется много способов, позволяющих изменить размер в нужную сторону. Однако они не подойдут для украшений, имеющих тонкий декор и инкрустации драгоценными камнями.

Елена Корягина 29 жовтня 2021

Серебро – один из самых красивых металлов, обладающий приятным матовым блеском. Но если за изделиями из серебра не ухаживать и не обеспечивать им соответствующую защиту, они быстро тускнеют или даже чернеют. Существует множество способов защиты серебра от окисления, а также для восстановления красоты потускневших поверхностей.

Родирование – долгосрочная и мощная защита

Серебро очаровывает своим неземным блеском. Но чтобы его сохранить, владельцам приходится тщательно ухаживать за своими украшениями, иначе они быстро тускнеют. Процедура чистки и полировки несложная, но она требует времени.

Чтобы сократить время, которое необходимо для чистки и полировки, серебряное украшение можно защитить специальным родиевым покрытием, если оно не было нанесено на ювелирном заводе.

Родий, как и серебро, относится к группе платиновых металлов и обладает почти таким же сильным блеском, как собственно лунный металл. Но в отличие от него антикоррозионная стойкость у родия во много раз выше. Даже опытному ювелиру бывает очень трудно отличить при взгляде невооруженным глазом чистое серебро от родированного.

Толщина родиевого покрытия на украшениях не превышает 25 мкм. Благодаря ему изделие не темнеет, даже находясь в весьма жестких условиях. Поэтому необходимость в частых чистках отпадает.

Сегодня в продаже имеется очень много изделий из серебра с родиевым покрытием. Но его можно наносить и на уже готовые украшения, которые в момент покупки такого покрытия не имели. Услуга родирования предлагается практически в каждой ювелирной мастерской, где занимаются чисткой и ремонтом украшений. Стоимость родирования невелика, а удобство, которое оно обеспечивает, весьма значительное.

Тем, кто покупает готовое родированное украшение, будет интересно, как же выполняется такое покрытие.

Для родирования обычно используют гальванический метод. Родировать можно как украшения сложной формы, так и массивные серебряные статуэтки, портсигары, посуду. Родий наносится тончайшим слоем и ничуть не искажает резьбу и затейливый рельеф. Изделие после родирования сохраняет все свои мельчайшие грани и детали, в то же время приобретает надежную защиту от потемнения и коррозии.

Также родирование обеспечивает и другие преимущества:

 • украшение одинаково хорошо переносит летнюю жару, зимние морозы, не боится сырости;
 • отличная защита от механических повреждений, сколов, царапин;
 • родий обладает способностью отталкивать от себя загрязнения;
 • изделие сравнительно легко переносит падения с небольшой высоты, его значительно сложнее погнуть или деформировать.

Изделия, не имеющие слоя окислов, лучше поддаются родированию, поэтому услуга стоит для них дешевле. Загрязненные и окислившиеся изделия ювелирам приходится сначала чистить, а потом подвергать поверхность подготовке, и цена услуги несколько возрастает.

Другие виды покрытий

Родирование – это не единственный вид защитного покрытия. Также очень распространены чернение, оксидирование, золочение.

Чернение

При чернении на поверхность изделия наносится слой защитного состава, включающего в себя сульфид серебра, медь, серу. Работы проводятся сухим или мокрым способом:

 • Сухой. Берут порошок самого тонкого помола. Аксессуар слега смачивают специальной жидкостью. Наносят порошок, подсушивают и подогревают в специальной печи до +400°C.
 • Мокрый. Подготовленный состав для чернения густо разводят с водой и наносят на украшение. Для этого требуется специальная кисть. После выдержки некоторого времени, отправляют в печь. Порошок расплавляется и растекается по всему аксессуару.

Этот состав имеет яркий черный цвет и полностью скрывает естественный блеск чистого серебра. Поэтому чернение используется не только как защитный, но и как художественный прием. С его помощью подчеркивается рельеф, расставляются необходимые визуальные акценты либо придается сплошной глубокий черный цвет, как задумано дизайнером.

Оксидирование


При оксидировании поверхность намеренно покрывают слоем обычного окисла серебра. Это придает изделию красивую, благородную матовость, но при этом лишает его зеркального блеска. То есть оксидирование тоже следует рассматривать больше как художественный прием, чем защитный.

Порядок выполнения процедуры:

 1. Готовят раствор для оксидирования.
 2. Помещают в него серебряное украшение.
 3. Нагревают и постоянно контролируют взаимодействие рабочего раствора и серебра.
 4. Когда процесс завершен, вынимают украшение из раствора деревянной лопаткой, а после охлаждения промывают чистой водой.

Оксидированное серебро значительно лучше переносит неблагоприятные воздействия, чем чистое. Нанесенные специальным способом окислы не разрастаются и не деформируются. Оксидированная пленка может иметь разный цвет:

 • синий;
 • фиолетовый;
 • черный.

Это открывает отличные возможности для дизайнерских решений.

Золочение

При золочении серебро покрывают слоем золота. В результате изделие лишается своего характерного лунного блеска и вместо него приобретает золотое сияние. Проба на таком изделии ставится по правилам, утвержденным для серебра, а само изделие считается серебряным.

Применяются такие методы:

 • Гальванический – при помощи электротока. Получается тонкий, но очень прочный слой золота. Для золочения этим способом подходят обычное чистое золото, сплав с кобальтом, красное, зеленое и белое золото.
 • Химический – путем смешивания с золотой фольгой в царской водке.

Золоченое серебро выглядит как золото, но при этом обладает значительно меньшим весом, что важно для крупногабаритных украшений, особенно серег. Стоимость тоже остается в диапазоне серебра.

Позолота делает серебро менее восприимчивым к неблагоприятным воздействиям, но она сама может довольно быстро стираться, покрываться царапинами, потертостями. При аккуратном ношении позолоченное украшение сохраняет блеск на протяжении многих лет. При необходимости позолоту можно восстановить так же, как и родирование.

Как защитить серебро при ежедневном ношении украшений

Все методы защиты серебра направлены на то, чтобы не допустить окисления. Полностью блокировать этот химический процесс, разумеется, невозможно, но есть способы, которые его существенно замедляют. В результате серебро долго сохраняет свою гладкость и неподражаемое сияние, а полировать его приходится реже.

К основным способам защиты в бытовых ситуациях относятся такие рекомендации:

 • Не допускайте контакта с эфирными маслами и едкой бытовой химией.
 • Всегда снимайте серебряные украшения во время работы по дому. Это правило касается всех аксессуаров. Люди обычно снимают кольца и браслеты, когда стирают, моют посуду, готовят или делают уборку. Но при этом многие забывают про серьги, цепочки, подвески. Все это необходимо снимать так же, как и кольца.
 • Никогда не заходите в ванную комнату, имея на себе серебряные украшения. В этом помещении всегда стоит туман из мельчайших капелек шампуня, жидкого мыла, геля и других моющих средств, которые очень агрессивно реагируют с серебром.
 • Не надевайте серебряные украшения при посещении бассейна или аквапарка. Хлорированная вода (а она клубится в виде пара во всем здании) вызывает усиленную коррозию любых металлов, кроме чистого золота.
 • Не носите серебряные украшения, обработанные любым способом (родирование, золочение и т. д.), на пляж, не загорайте в них, не оставляйте их на прямых солнечных лучах. Интенсивное облучение ультрафиолетом ускоряет окисление и потемнение.
 • Снимайте серебряные украшения (кольца, серьги, цепочки), когда работаете в саду или в огороде, когда занимаетесь фитнесом. Пот даже абсолютно здорового человека вызывает потемнение серебра. Если же человек имеет даже легкое, протекающее бессимптомно заболевание печени, органов желудочно-кишечного тракта или эндокринной системы, серебро не просто потускнеет, а покроется толстой коркой окислов, которые могут даже повредить поверхность.
 • Надевайте серебряные украшения только после того, как макияж полностью наложен и нанесены духи.
 • Всегда снимайте серебряные украшения перед тем, как приступать к удалению макияжа, а также во время нанесения любых средств по уходу за кожей.
 • Не храните серебряные украшения на открытом воздухе или вместе с другими изделиями. Каждое украшение должно иметь собственный специальный футляр.

Подобные рекомендации относятся к тем вещам, которые особенно дороги, и которые хочется передавать из поколение в поколение. Если же вы согласны с тем, что сережки или цепочка с подвеской через несколько лет утратят свою привлекательность, то их можно носить, не снимая, и на пляже, и в бассейне, и в огороде. Многие любители серебряных украшений предпочитают хранить дорогую реликвию в футляре, а для ежедневного ношения использовать копии.

Основные методы чистки

Даже при бережном отношении серебро, защищенное этими методами, время от времени нуждается в чистке. К самым простым, но эффективным методам восстановления блеска относятся:

 • Мытье водой с хозяйственным мылом. Вода должна быть мягкая и не хлорированная. Поэтому нужно мыть либо в хорошей бутилированной воде, либо в кипяченой. Мыло нужно брать самое простое, без добавок, эфирных масел и ароматизаторов. Губка должна быть самой мягкой, также можно взять чистую мягкую ветошь.
 • Мытье водой с пищевой содой. Из этих двух ингредиентов делают жидкую кашицу и протирают украшение при помощи мягкой тряпочки или мягкой зубной щетки.
 • При сильном потемнении с образованием корочки налета для чистки используют белый уксус (подходит только этот сорт) и пищевую соду. Сначала делают раствор из полстакана уксуса и двух столовых ложек соды. В этом растворе замачивают украшение на 2-3 часа. Потом достают его, тщательно протирают мягкой ветошью, споласкивают чистой кипяченой (или бутилированной) водой и насухо вытирают.

После мытья для восстановления уникального серебряного блеска украшение нужно отполировать. Для этого можно воспользоваться специальными тканями для полировки серебра или пастами. Их предлагают во всех крупных ювелирных магазинах, как обычных, так и работающих в интернете.

Советы чистить серебро при помощи зубной пасты относятся к устаревшим. Современные пасты с гелями, эфирными маслами и отбеливающими эффектами только усиливают окисление серебра. Для чистки серебра годились старинные пасты, которые выпускались в середине прошлого века, но все они уже сняты с производства.

Серебро любит чистку, и ухаживать за ним можно хоть каждый день. При регулярном уходе процесс восстановления блеска занимает минимальное время, а само украшение не теряет своего вида на протяжении долгих лет и даже десятилетий. Поэтому лучше стараться не доводить до появления сильного потускнения и выраженных пленок окислов.

Корягина Елена 02 серпня 2021

Про незвичайні цілющі властивості срібла люди знали ще у глибоку давнину. Ці знання були сумішшю об'єктивних повсякденних спостережень та фантастичних оповідань. Віра в очищувальну силу срібла була настільки сильна, що породила міфи про те, що тільки воно здатне захищати людину від злих чар.

Любов до срібла заснована щей на тому, що саме цей метал люди навчилися виплавляти одним із найперших. Завдяки гарному яскравому блиску (за цей блиск срібло отримало ще одну назву – місячний метал) та порівняльній легкості обробки зі срібла з незапам'ятних часів виготовляли посуд, прикраси, ритуальні предмети, амулети та обереги. Старовинна медицина використовувала йогоу лікувальних цілях.

Спробуємо проаналізувати, наскільки актуальні вірування у цілющу силу сріблаз точки зору сучасної науки.

Цілюща здатність срібла

Лікарі стародавніх цивілізацій створювали на основі срібла різне зілля та лікували нимсвоїх пацієнтів. Сучасна медицина теж використовує цей метал досить широко. Опубліковано безліч серйозних досліджень, які доводять, що срібло не тільки має сильні бактерицидні властивості, але також:

 • позитивно впливає на нервову та серцево-судинну системи;
 • допомагає зменшувати тривожність та контролювати спалахи гніву.

Оскільки срібло покращує роботу серця, за цим автоматично слідує поліпшення температурного балансу та підвищення загальної опірності організмуінфекціям.

Бактерицидні властивості

Здатність срібла пригнічувати активність бактерій настільки сильна, що ще у давнину люди помітили: ті, хто п'є зі срібних кубків, значно рідше заражається кишковими інфекціями. Наприклад, перський цар Кир,що жив у V столітті до нашої ери, пив воду не із золотих, а тільки зі срібних кубків, щоб захиститися від хвороб (кип'ятити воду тоді не здогадувалися).

Цілющі властивості водохресної води вчені пояснюють тим, що у неї занурюють срібний хрест.

Такий сильний вплив місячного металу обумовлений тим, що йони чистого срібла, а також його сполуки мають здатність зв'язуватися з розташованими на поверхні клітинної мембрани білками. Так вони знищують бактеріальні та грибкові клітини.

Нітрат срібла використовується як ефективні ліки при лікуванні інфекційних захворювань шкіри. У кремах для лікування опіків часто присутній сульфадіазин срібла.

Сьогодні доведено, що срібло у різних формах можна використовувати як для лікування цілого ряду захворювань, так і для їх профілактики.

Загальні лікувальні властивості місячного металу

Ще за багато століть до початку нашої ери люди дізналися про цілющу силу срібла, а також про те, що воно діє сильніше, ніж золото.

Народна поголоска приписує цілющі властивості не тільки чистому металу, а й виконаним з нього ювелірним виробам. Вважається, що срібні прикраси дарують гарний настрій та захищають від будь-яких хвороб. Цілителі та прихильники традиційної медицини стверджують, що срібні амулетита навіть просто звичайні каблучки, сережки, ланцюжки, брошки створюють навколо себеневидиме оку енергетичне поле, щозахищаєлюдське тіло та знищує шкідливі мікроорганізми.

Срібло та боротьба зі стресами

Місячний метал давно відомий своєю здатністю розганяти тугу, покращувати настрій, заспокоювати, втихомирювати гнів. Простіше кажучи, він допомагає:

 • боротися зі стресом;
 • зменшувати тривожність;
 • захищати від депресії.

Навіть звичайний срібний ланцюжок або невеликакаблучка при щоденному носінні позитивно впливають на нервову систему та підвищують стійкість до стресів.

Щоб поліпшити якість сну, можна використовуватиспеціальні маски, підкладка яких містить срібло. Міцний сон – це основа здоров'я та сильного імунітету.

Вплив іонів срібла на здоров'я людини

Срібло вирізняється одним із найвищих показників теплопровідності та електропровідності серед металів. Його теплопровідність настільки висока, що якщо на лід кинути срібну каблучку, під нею обов'язково утворюється проталина.

Унікальна електропровідність місячного металу дозволяє його йонамстворювати сильне електричне поле, яке позитивно впливає на біологічні процеси у людському тілі:

 • покращує кровопостачання тканин;
 • перешкоджає розвитку застійних явищ;
 • полегшує мікроциркуляцію.

У 2008 році фахівці з британського Саутгемптонського університету у результаті проведеного дослідження встановили, що срібні персні полегшують стан хворих на артрит. Особливо ефективним срібло виявилося при ревматоїдному артриті. Каблучка, якавикористовувалася у ході експерименту, мала особливий дизайн та показала відмінні результати.

Срібло настільки безпечне для людського організму, що навіть проковтування або вдихання великої кількості йонів або сполук цього металу не несенебезпеку для життя. Однак перевищувати рекомендовані лікарями концентрації не можна. Якщо срібла надходить у організм занадто багато,воно починає накопичуватися у тканинах та розвивається так званий аргіроз (аргірія). Для життя цей станбезпечний, але зовнішність страждає сильно – шкіра набуває яскравогосиньо-сірогокольору.

Магічна сила срібла

Чарівну силу срібла визнають всі напрямки магії без винятку. Амулети, обереги та різні магічні інструменти з цього металу стали виготовляти відразу ж, як тільки навчилися його обробляти.

Віра у захисну силу срібла проти всілякої нечисті непохитна:

 • Сьогодні кожен знає, що перевертня можна вбити тільки срібною кулею. Якщо ж на перевертня вдасться надіти срібний нашийник, то він буде служити вам вірою та правдою.
 • Для захисту від упирів та вампірів потрібен срібний хрест (якщо не вистачає віри), а будь-яка срібна штучка захистить вас від лихого ока.
 • Срібна скринька для грошей буде примножувати багатство та притягувати до себе все більше та більше монет.
 • Срібло володіє найсильнішим яскравим блиском серед металів. Можливо, тому маги та чорнокнижники вважають, що цей метал просвітлює все навколо себе, у тому числі людську душу та ауру.

Можна вірити або не вірити у магію, але відомо напевно: одного погляду, кинутого на вишукану срібну прикрасу, достатньо, щоб дійсно відчути приплив сил та поліпшення настрою.

Кому слід носити срібло

Чисте срібло підходить усім. Але ювеліри змушені використовувати сплави, адже чистий метал занадто м'який. Тому срібні прикраси рекомендуються всім, у кого немає алергії на добавки, присутні у сплаві. Зазвичай це мідь, цинк, кадмій. Алергічна реакція проявляється наступними симптомами:

 • свербіж, печіння;
 • почервоніння, подразнення шкіри;
 • набряк;
 • головні болі;
 • погіршення самопочуття.

Якщо носіння прикраси супроводжується такими явищами, від нього краще відмовитися.

При виборі слід пам'ятати, що чим вища проба, тим менше ймовірність появи алергії.

Корягина Елена 02 серпня 2021

Перші згадки про срібло датуються IV тисячоліттям до н. е. На санскриті його називали «аргента», що у перекладі означає «світлий». Надалі ця назва дещо видозмінилися, тау періодичній таблиці Менделєєвавказано «аргентум».

У Стародавньому Єгипті та Римі ціна срібла перевищувала вартість золота. Мати у себе срібні столові прилади або ювелірні прикраси вважалося верхівкою розкоші. Це пов'язано з тим, що технології того часу не дозволяли виділяти аргентум з руди, а у чистому вигляді даний метал зустрічається вкрай рідко. При цьому срібло нестійке перед сірковмісними сполуками, легко вступає з ними у контакт та покривається сульфідною плівкою.

Все змінилося, коли у Середні віки алхіміки зайнялися пошуком філософського каменю, що дозволяє перетворювати будь-який метал на золото. Шляхом експериментів вони навчилися очищати срібло від домішок, і воно стало більш доступним та популярним. Ювеліри почали удосконалювати його властивості та помітили, що світлий метал при певній обробці набуває чорний відтінок. Так з'явилося чорнене срібло, яке досі користується популярністю та цінується естетами.

Поява технології чорніння

Срібло у чистому вигляді є дуже м'яким металом, який під впливом механічних навантажень деформується, втрачає форму або ламається. Цей недолік усувається за допомогою додавання до сплаву міді та незначної кількості інших компонентів. Мідь забезпечує виробам міцність, але при цьому «стирає» з них блиск. Тому для збереження первісного кольору ювелірам доводиться наносити на поверхню шар чистого срібла або родію.

Невідомо, хто перший оцінив вишуканість та красу темного старого срібла. Але деякі майстри стали спеціально покривати свої вироби черню. Поступово це увійшло у моду, стали масово з'являтися столові прилади, предмети побуту, оздоблення на рукояті зброї та ювелірні прикраси з чорненого срібла.

Зараз існує декілька технологій чорніння срібла, що дозволяють отримувати різні відтінки чорного кольору.

Види срібла

Зовнішній вигляд та характеристики виробів визначаються процентним співвідношенням чистого срібла та домішок інших металів. Залежно від цього показника розрізняють кілька різновидів.

Матове

Матова поверхня виробу може бути однорідно-тьмяною, дрібнозернистої, грубозернистою з матовою рискою. Така різноманітність визначається способом обробки срібла:

 • піскострум;
 • матовкау штампі;
 • віброгравер;
 • травлення у спеціальних реактивах, що надають поверхні дрібну шорсткість.

Монетне

Цей різновид має високий коефіцієнт зносостійкості за рахунок додавання до чистого срібла міді, цинку або нікелю у процентному співвідношенні 90/10.

Філігранне

Це срібло, що має вищу 960 пробу. У його сплаві лише4% домішок. Спочатку йому надають вид тонкої нитки, з якої згодом майстри формують складні витончені візерунки.

Чорнене

Після нанесення на срібло черні виходять вироби, у яких гармонійно поєднується чергування світлих та темних ділянок. Це надає столових приладів та ювелірних прикрас вишуканість тавінтажність.

Способи чорніння

Різні методи чорніння срібла були розроблені ювелірами ще у епоху Середньовіччя. Сучасні майстри взяли їх за основу та злегка модернізували. Тепер вибір способу обробки залежить від бажаного результату та наявності певного обладнання.

Механічний

Незважаючи на розвиток інноваційних технологій, ручний метод нанесення чорніння на срібло залишається досить затребуваним. Спочатку майстер змішує графіт, окис заліза та скипидар у певній пропорції. Отриману кашку він намащує на окремі ділянки виробу, дає їй висохнути природним шляхом та прибирає надлишки змоченою у спирті замшевою серветкою.

Такий спосіб підходить для невеликих ювелірних майстерень, де майстер виготовляє лише кілька одиниць у день. Але на великих підприємствах використовують гальванічний спосіб, що дозволяє обробляти кілька виробів одночасно. Суть методу полягає у рівномірному нанесенні тонкого шару чорніння на поверхню металу. Однак у даного методу є істотні недоліки:

 • поверхневий шар у процесі експлуатації поступово стирається;
 • виключена можливість нанесення чорніння на окремі ділянки.

Хімічний

Найбільш ефективним способом чорніння срібла вважається хімічна обробка поверхні виробів. Вона проходить у кілька етапів:

 • Підготовка виробу. За допомогою карбування, гравіювання та інших методів на поверхню наноситься рельєфний малюнок.
 • Приготування порошку. Для суміші беруть подрібнену мідь, марганець, свинець та сірку у певній пропорції. Іноді сюди ж додають цинк. Глибину чорного відтінку визначає кількість використовуваної сірки.
 • Нагрівання срібних виробів у печі. При підвищенні температури порошок розм'якшується та поступово вплавляється у рельєфну поверхню срібла.

У результаті вироби набувають переливчастого сріблясто-чорного кольору.

Оксидування срібла

За зовнішніми даними оксидоване срібло дуже схоже на чорнене. Однак якісні характеристики у них різняться:

 • оксидована поверхня має більш насичений відтінок;
 • нанесена плівка поступово стирається, і на поверхні проступають світлі ділянки.

Родіювання

Для чорніння срібла іноді використовується родій. Він посилює антикорозійні якості металу, надовго забезпечує збереження кольору та блиску, є стійким до стирання та втрати насиченості кольору.

Покриття рутенієм

Для надання виробам насиченого графітового кольору їхню поверхню обробляють рутенієм. Він також виконує захисну функцію, оберігаючи від ушкоджень.

Застосування

З чорненого срібла виготовляють столове приладдя, шкатулки, свічники, статуетки та інші предмети побуту. Їх відрізняє міцність, довговічність, стильність та відсутність необхідності частого догляду.

Сучасні дизайнери використовують чорнене срібло у своїх колекціях. З нього виготовляють вишукані прикраси, застібки, пояси, інші аксесуари та елементи одягу.

Прикраси та предмети побуту із чорненого срібла є прекрасним подарунком близьким людям, друзям, начальнику або колегам. Також вони підійдуть як подарунок дітям від хресних батьків.

Переваги та недоліки

Витонченість та елегантність – не єдині переваги виробів із чорненого срібла. До них також варто віднести:

 • легкість у догляді;
 • високий коефіцієнт міцності;
 • антибактеріальні властивості.

Чорнене срібло можна чистити содою або кип'ятити у содовому розчині. Навряд чи це можна назвати недоліком, скоріше варто віднести до попереджень або правилдогляду.

Правила догляду за виробами

Метою догляду за прикрасами з чорненого срібла є позбавлення їх від бруду, щоскопився та забився у дрібні борозенки. Кращий спосіб – це промивання у мильному розчині та висушування за допомогою серветки із замші.

Також можна скористатися народним методом. Для цього необхідно:

 • очистити кілька бульб картоплі;
 • подрібнити їх;
 • повністю залити холодною водою;
 • залишити на 1-2 години;
 • злити настій;
 • опустити у нього на 4 години срібні вироби;
 • витягнути та обполоснути у чистій воді;
 • насухо протерти серветкою.

Вироби з чорненого срібла заборонено:

 • чистити абразивними засобами та механічними скребками;
 • кип'ятити та нагрівати на відкритому вогні;
 • обробляти нашатирним спиртом або содою;
 • залишати під прямими променями сонця.

Застосовуючи ці нескладні правила, можна продовжити термін служби виробів з чорненого срібла. Вони довгий час будуть радувати своїх власників.

Корягина Елена 02 серпня 2021

У магазинах з продажу ювелірних прикрас покупці часто стикаються з не зовсім зрозумілою назвою – «стерлінгове срібло». Вироби з такого матеріалу позиціонуються як більш розкішні та можуть мати підвищену ціну. У срібла даної категорії є свої особливості та переваги, які виділяють матеріал серед інших ювелірних сплавів. Перед покупкою прикрас варто докладніше ознайомитися з тим, як визначається справжність виробів, та які плюси у стерлінгового срібла 925 проби при носінні.

Що являє собою ювелірний сплав

Срібло у чистому вигляді не застосовується для виготовлення прикрас, воно також не використовується для виробництва декоративних елементів або срібного посуду. Це обумовлено високою пластичністю та м'якістю матеріалу. Щоб надати сріблу необхідну міцність та поліпшити фізико-хімічні характеристики, у нього включають спеціальні лігатури. Такі метали підсилюють твердість сплаву та роблять його більш придатним для ювелірної обробки.

Як лігатури для стерлінгового срібла застосовуються мідь, цинк, нікель. Проба 925 говорить про те, що у ювелірному сплаві міститься 92,5% чистого срібла, а 7,5% складають включення інших металів.

Коли з'явилося стерлінгове срібло

Якщо звернутися до історичних даних, то за однією з версійстерлінгове срібло співвідносять з XII століттям. Згідно з Британською енциклопедією, назва «стерлінг» означає давню англійську монету зі срібла. На виготовлення 240 срібних стерлінгів був потрібний 1 фунт матеріалу. Тому й виникла назва «фунт стерлінгів» для перших карбованих срібних монет 925 проби.

Згідно з іншою версією, «steorling» – це давньоанглійське слово, що перекладається як «монета із зіркою». Такою назвою іменували нормандський срібний пенні, на якому дійсно були зображені зірки.

Ще одна версія каже, що слово «стерлінг» походить від назви німецької області Easterling або прізвища чеканників Північної Німеччини Істерлінгів. Вони активно торгували з Англією та саме для торгових операцій стали карбувати стерлінги. Для виготовлення монет застосовували спеціальний високоякісний сплав, якийназвали стерлінговим сріблом.

Особливості, властивості та склад матеріалу

Завдяки унікальним характеристикам стерлінговий сплав широко застосовується у виготовленні ювелірних прикрас. Еталонним сплавом є однорідна суміш чистого срібла та міді. При включенні до сплаву мідної лігатури залишається ймовірність зміни відтінку металу, оскільки мідь має властивість окислюватися під впливом кисню. Щоб отримати якісний сплав потрібного кольору, виробники стали з'єднувати зі сріблом інші лігатури:

 • кадмій;
 • нікель;
 • германій;
 • цинк.

Експерименти з пропорцією срібла та інших металів дали позитивний результат, але вартість продукції збільшилася. Тому для отримання доступного за ціною, естетично привабливого та довговічного стерлінгового срібла до складу стали додавати 7,5% міді. У поєднанні з 92,5% чистого металу готовий сплав придбав важливі характеристики та властивості:

 • високу міцність та твердість;
 • стійкість до деформацій;
 • гарний металевий блиск;
 • бездоганний зовнішній вигляд;
 • ефектні відтінки та переливи.

Візуально стерлінгове срібло нагадує платину. Його благородний блиск дозволяє створювати справжні шедеври ювелірного мистецтва. Завдяки високій міцності та твердості матеріалу його використовують для виробництва декоративних предметів та столових приладів. З часомсрібло практично не тьмяніє та не піддається окислювальним процесам.

Проби стерлінгового срібла

На справжньому матеріалі повинне стояти гравірування у вигляді напису «sterling» або «ster», а також маркування 925 проби. На цей нюанс потрібно звертати увагу при покупці ювелірних прикрас, декору або срібного посуду. Наявність спеціального клейма свідчить про високу пробу дорогоцінного металу.

925 проба говорить про те, що у матеріалі вміст чистого срібла становить 92,5%, а лігатури – 7,5% на 1 кг стерлінговогосплаву. Якщо продавець не може продемонструвати, що на виробі є відповідне маркування та клеймо, краще відмовитися від покупки сумнівного товару.

Етапи технологічного процесу

Технологія виготовлення стерлінгового срібла досить непроста та здійснюється у кілька етапів:

 • Стадія плавлення. Чисте срібло плавиться при високотемпературному впливі у діапазоні від +810 до +940°C. Метал піддають плавленню із суворим дотриманням температурного режиму, а потім у розплав додають лігатуру – мідь. У результаті компоненти проникають глибоко у структуру один одного, що надає сріблу міцність та твердість.
 • Етап випалу. Щоб надати отриманомускладу максимально однорідну консистенцію та підвищити характеристики міцності, метал піддають випалу.
 • Стадія гарту. Даний етап є обов'язковим, оскільки готовому сплаву потрібно надати пластичність для подальшої ювелірної обробки. Для підвищення параметра міцності з 60 до 160 кгс/мм2 матеріал зістарюютьпри температурі +300°C.

Фінішним технологічним процесом виробництва стерлінгового срібла є відбілювання сплаву та видалення з його поверхні нальоту та шлаку. У результаті матеріал набуває приємний блискучий блиск.

Основні відмінності від звичайного срібла

Принципової різниці між стерлінговим та простим сріблом не існує. Стерлінговий сплав – це і є звичайне срібло 925 проби. Якщо продавець ювелірного магазину намагається переконати покупця у тому, що стерлінгове срібло коштує дорожче простого металу, це навмисне завищення вартості. Срібний виріб 925 проби – це прикраса зі стерлінгового срібла.

Особливості використання сплаву

Найбільшого поширення дорогоцінний метал отримав у виробництві ювелірних прикрас. З нього виконують дуже гарні вироби:

 • каблучки, персні;
 • сережки;
 • підвіски;
 • ланцюжки;
 • кулони;
 • кольє та намиста;
 • браслети.

Кожна прикраса має привабливий блиск, чистий сяючий колір. Вироби ефектно переливаються, вдало гармоніюють зі вставками з перлів, дорогоцінних каменів, мінеральних кристалів, золотих фрагментів. Стерлінговий сплав особливо добре підходить для чорніння.

Оскільки срібло відмінно піддається обробці та прекрасно поєднується з різноманітним декором, ювеліри виготовляють з нього приголомшливо гарні прикраси. Також метал застосовують для виробництва декоративних речей та столових приладів.

Переваги та недоліки сплаву

Якщо порівнювати срібло з золотом та платиною, воно анітрохи не програє. Стерлінговий сплав також досить міцний, стійкий до механічних пошкоджень та окислювальних процесів. Основні переваги срібла:

 • бактерицидна дія;
 • добре обробляється;
 • привабливий блиск.

Матеріал відмінно поєднується як з каменями, так і з іншими металами. Срібло доречно дарувати з будь-якого приводу та носити зрізним одягом. Єдиний недолік стерлінгового сплаву – з часом срібло тьмяніє. Але цю проблему легко вирішити, якщо дбайливо ставитися до виробів, періодично обробляти прикраси ювелірними засобами, чистити та правильно зберігати.

Де купити або продати стерлінгове срібло

Вироби з дорогоцінного металу потрібно купувати у спеціалізованому ювелірному магазині. Консультанти салону можуть продемонструвати сертифікат якості продукції, показати наявність 925 проби та клейма. При замовленні товару онлайн потрібно звертатися у перевірені великі магазини.

Срібло можна продати у ломбард, виставити на продаж на інтернет-майданчику. Як варіант, скористатися своїм профілем у соціальних мережах та розмістити оголошення про продаж. Щоб підтвердити справжність прикраси, бажано мати бирку.

Скільки коштує срібло 925 проби

Вироби зістерлінгового срібластановлять серйозну конкуренцію золоту та платині, не поступаючись цим металам за популярністю. Але срібло коштує значно дешевше, а виглядає навіть гарніше, щоприваблює покупців.

Придбати, наприклад, браслет зі срібла можна за 150 грн, каблучку або ланцюжок – за 200 грн. Трохи нижче вартість китайської срібної продукції. Це обумовлено меншою собівартістю виробів. Але навіть стерлінгове срібло з Китаю не може коштувати зовсім дешево, або ж мова йде про неоригінальний сплав. На ціну впливає:

 • вага прикраси;
 • декорування;
 • авторство роботи;
 • бренд.

Наявність дорогоцінних каменів підвищує підсумкову вартість виробу. Чим більше на прикрасі декоративних елементів, тим складніше було ювеліра виконати роботу. Тому вартість речі збільшується. Середня ціна 1 г срібла – 0,8 долара.

Як перевірити справжність прикраси

Спочатку потрібно впевнитися у наявності проби 925 та клейма «sterling» або «ster». Додатково можна скористатися такими методами:

 • піднести до прикраси магніт – срібло не магнітиться;
 • потерти виріб крейдою – від срібла вона повинна почорніти;
 • справжній стерлінговий сплав не залишає чорних слідів на шкірі.

Можна попросити у продавця ювелірної речі документальне підтвердження автентичності продукції.

Особливості зберігання, догляду та чищення

Щоб срібна прикраса довгі роки залишалася гарноюта блискучою, за нею слід правильно доглядати. Щоб почистити, потрібно:

 • помістити у теплий мильний розчин;
 • потримати близько 15 хвилин;
 • протерти насухо м'якою тканиною.

Для чищення можна скористатися спеціальним ювелірним розчином. Срібло не можна терти абразивними матеріалами або агресивними хімічними засобами. Зберігати стерлінгове срібло краще у темному місці у щільному фланелевому мішечку або скриньці.

Як вибирати срібні прикраси

Перед покупкою потрібно перевірити справжність та якість товару, подивитися наявність проби та клейма. Краї маркування повинні бути чіткими, рівними. Купувати срібні прикраси потрібно у надійних продавців, наприклад, у великих онлайн- або офлайн-магазинах. Необхідно звертати увагу на відгуки інших покупців.

Срібні прикраси з каменями

Вироби зі срібла декорують вставками, кристалами, каменями. На товарній бирці повинен бути вказаний камінь, використаний для інкрустації прикраси. Потрібно перевірити, щоб камінь був щільно зафіксований, але не приклеєний. На ньому не повинно бути відколів, а огранювання повинне бути гарнимта акуратним. Слід уточнити, камінь коштовний, напівдорогоціннийабо це мінеральний кристал.

Китайські вироби зі срібла

У продукції з Китаю практично ніколи не застосовуються для декорування натуральні камені. В основному ювеліри використовують штучні кристали. Завдяки їх меншій вартості фінальна ціна прикрас доступна для багатьох покупців. Перед покупкою браслета, підвіски, кільця потрібно уважно оглянути товар та ознайомитися з відгуками покупців.

Покриття зістерлінгового срібла

Деякі виробники біжутерії застосовують стерлінговий сплав для нанесення верхнього шару на вироби з недорогих ювелірних складів. Такі прикраси коштують недорого. На них також може стоятимаркування та проба 925. Щоб не купити низькоякісний товар, слід уважно прочитати характеристики. Якщо виробник рекомендує не купатися з біжутерією або не допускати попадання на виріб косметичних засобів, парфумів, то річ виготовленане зі справжнього стерлінгового срібла, а тільки покрита сплавом.

Відгуки покупців

Думки та коментарі реальних покупців можуть дати цінну інформацію щодо якості товару. Надійні магазини дорожать своєю репутацією, тому відповідають на відгуки, залишені покупцями на своїх сайтах або у соціальних мережах.

При виборі ювелірних прикрас з дорогоцінних металів потрібно завжди перевіряти наявність проби та маркування, візуально оцінювати якість виробів. Якщо на срібну річ встановлений дуже низький цінник, не виключена ймовірність покупки підробки. Щоб виріб довгі роки радував власника, необхідно уважно вибирати срібні прикраси.

Корягина Елена 02 серпня 2021

О необычных целебных свойствах серебра люди знали еще в глубокой древности. Эти знания были смесью объективных повседневных наблюдений и фантастических рассказов. Вера в очищающую силу серебра была столь сильна, что породила мифы о том, что только оно способно защищать человека от злых чар.

Любовь к серебру основана еще и на том, что именно этот металл люди научились выплавлять одним из самых первых. Благодаря красивому яркому блеску (за этот блеск серебро получило еще одно название – лунный металл) и сравнительной легкости обработки из серебра с незапамятных времен изготавливалась посуда, украшения, ритуальные предметы, амулеты и обереги. Старинная медицина использовала его и в лечебных целях.

Попробуем проанализировать, насколько актуальны верования в исцеляющую силу серебра с точки зрения современной науки.

Целительная способность серебра

Врачи древних цивилизаций составляли на основе серебра различные снадобья и лечили ими своих пациентов. Современная медицина тоже использует этот металл достаточно широко. Опубликовано множество серьезных исследований, доказывающих, что серебро не только обладает сильными бактерицидными свойствами, но также:

 • положительно влияет на нервную и сердечно-сосудистую системы;
 • помогает уменьшать тревожность и контролировать вспышки гнева.

Так как серебро улучшает работу сердца, за этим автоматически следует улучшение температурного баланса и повышение общей сопротивляемости организма всевозможным инфекциям.

Бактерицидные свойства

Способность серебра подавлять активность бактерий настолько сильна, что еще в древности люди заметили: те, кто пьет из серебряных кубков, значительно реже заражаются кишечными инфекциями. Например, живший в V веке до нашей эры персидский царь Кир пил воду не из золотых, а только из серебряных сосудов, чтобы защититься от болезней (кипятить воду тогда не догадывались).

Целебные свойства крещенской воды ученые объясняют тем, что в нее погружают серебряный крест.

Такое мощное действие лунного металла обусловлено тем, что ионы чистого серебра, а также его соединения обладают способностью связываться с находящимися на поверхности клеточной мембраны белками. Так они уничтожают бактериальные и грибковые клетки.

Нитрат серебра используется как эффективное лекарство при лечении инфекционных заболеваний кожи. В кремах для лечения ожогов часто присутствует сульфадиазин серебра.

Сегодня доказано, что серебро в различных формах можно использовать как для лечения целого ряда заболеваний, так и для их профилактики.

Общие лечебные свойства лунного металла

Еще за много веков до начала нашей эры люди узнали о целительной силе серебра, а также о том, что оно действует сильнее, чем золото.

Народная молва приписывает целебные свойства не только чистому металлу, но и выполненным из него ювелирным изделиям. Считается, что серебряные украшения дарят хорошее настроение и защищают от любых болезней. Целители и сторонники традиционной медицины утверждают, что серебряные амулеты и даже просто обычные кольца, серьги, цепочки, брошки создают вокруг себя некое невидимое глазу энергетическое поле, которое защищает именно человеческое тело и уничтожает вредоносные микроорганизмы.

Серебро и борьба со стрессами

Лунный металл давно известен своей способностью разгонять тоску, улучшать настроение, успокаивать, утихомиривать гнев. Проще говоря, он помогает:

 • бороться со стрессом;
 • уменьшать тревожность;
 • защищать от депрессии.

Даже обычная серебряная цепочка или небольшое кольцо при ежедневном ношении положительно влияют на нервную систему и повышают стрессоустойчивость.

Чтобы улучшить качество сна, можно использовать специальные маски, подкладка которых содержит серебро. Крепкий сон – это основа здоровья и сильного иммунитета.

Влияние ионов серебра на здоровье человека

Серебро обладает одним из самых высоких показателей теплопроводности и электропроводности среди металлов. Его теплопроводность настолько высока, что если на лед бросить серебряное колечко, под ним обязательно образуется проталина.

Уникальная электропроводность лунного металла позволяет его ионам создавать сильное электрическое поле, которое благотворно влияет на биологические процессы в человеческом теле:

 • улучшает кровоснабжение тканей;
 • препятствует развитию застойных явлений;
 • облегчает микроциркуляцию.

В 2008 году специалисты из британского Саутгемптонского университета в результате проведенного исследования установили, что серебряные кольца облегчают состояние больных артритом. Особенно эффективным серебро оказалось при ревматоидном артрите. Кольцо, которое использовалось в ходе эксперимента, имело особый дизайн и показало отличные результаты.

Серебро настолько безопасно для человеческого организма, что даже проглатывание или вдыхание больших количеств ионов или соединений этого металла не несет в себе опасности для жизни. Однако превышать рекомендованные врачами концентрации нельзя. Если серебра поступает в организм слишком много, то оно начинает накапливаться в тканях и развивается так называемый аргироз. Для жизни это состояние не опасно, но внешность страдает сильно – кожа приобретает яркий сине-серый цвет.

Магическая сила серебра

Волшебную силу серебра признают все направления магии без исключения. Амулеты, обереги и различные магические инструменты из этого металла стали изготавливать сразу же, как только научились его обрабатывать.

Вера в защитную силу серебра против всевозможной нечисти непоколебима:

 • Сегодня каждый знает, что оборотня можно убить только серебряной пулей. Если же на оборотня удастся надеть серебряный ошейник, то он будет служить вам верой и правдой.
 • Для защиты от упырей и вампиров нужен серебряный крест (если не хватает веры), а любая серебряная вещица защитит вас от дурного глаза.
 • Серебряная шкатулка для денег будет приумножать богатство и притягивать к себе все больше и больше монет.
 • Серебро обладает самым сильным ярким блеском среди металлов. Возможно, поэтому маги и чернокнижники считают, что этот металл просветляет все вокруг себя, в том числе человеческую душу и ауру.

Можно верить или не верить в магию, но известно наверняка: одного взгляда, брошенного на изысканное серебряное украшение, достаточно, чтобы действительно почувствовать прилив сил и улучшение настроения.

Кому следует носить серебро

Чистое серебро подходит всем. Но ювелиры вынуждены использовать сплавы, ведь чистый металл слишком мягок. Поэтому серебряные украшения рекомендуются всем, у кого нет аллергии на добавки, присутствующие в сплаве. Обычно это медь, цинк, кадмий. Аллергическая реакция проявляется следующими симптомами:

 • зуд, жжение;
 • покраснение, раздражение кожи;
 • отек;
 • головные боли;
 • ухудшение самочувствия.

Если ношение украшения сопровождается такими явлениями, от него лучше отказаться.

При выборе следует помнить, что чем выше проба, тем меньше вероятность появления аллергии.

Корягина Елена 02 серпня 2021

Первые упоминания о серебре датируются IV тысячелетием до н. э. На санскрите его называли «аргента», что в переводе означает «светлый». В дальнейшем это название несколько видоизменилось, и в периодической таблице Менделеева оно обозначено как «аргентум».

В Древнем Египте и Риме цена серебра превышала стоимость золота. Иметь у себя серебряные столовые приборы или ювелирные украшения считалось верхом роскоши. Это связано с тем, что технологии того времени не позволяли выделять аргентум из руды, а в чистом виде данный металл встречается крайне редко. При этом серебро неустойчиво перед серосодержащими соединениями, легко вступает с ними в контакт и покрывается сульфидной пленкой.

Все изменилось, когда в Средние века алхимики занялись поиском философского камня, позволяющего превращать любой металл в золото. Путем экспериментов они научились очищать серебро от примесей, и оно стало более доступным и популярным. Ювелиры начали усовершенствовать его свойства и заметили, что светлый металл при определенной обработке приобретает черный оттенок. Так появилось черненое серебро, которое до сих пор пользуется популярностью и ценится эстетами.

Появление технологии чернения

Серебро в чистом виде является очень мягким металлом, который под воздействием механических нагрузок деформируется, теряет форму или ломается. Этот недостаток устраняется с помощью добавления в сплав меди и незначительного количества других компонентов. Медь обеспечивает изделиям прочность, но при этом «стирает» с них блеск. Поэтому для сохранения первоначального цвета ювелирам приходится наносить на поверхность слой чистого серебра или родия.

Неизвестно, кто первый оценил изысканность и красоту потемневшего серебра. Но некоторые мастера стали специально покрывать свои изделия чернью. Постепенно это вошло в моду, стали массово появляться столовые приборы, предметы быта, отделки на рукояти оружия и ювелирные украшения из черненого серебра.

В настоящее время существует несколько технологий чернения серебра, позволяющих получать различные оттенки черного цвета.

Виды серебра

Внешний вид и характеристики изделий определяются процентным соотношением чистого серебра и примесей других металлов. В зависимости от этого показателя различают несколько разновидностей.

Матовое

Матовая поверхность изделия может быть однородно-тусклой, мелкозернистой, крупнозернистой с матовой насечкой. Такое разнообразие определяется способом обработки серебра. В настоящее время используются следующие методы:

 • пескоструй;
 • матовка в штампе;
 • виброгравер;
 • травление в специальных реактивах, позволяющих придать поверхности мелкую шероховатость.

Монетное

Данная разновидность обладает высоким коэффициентом износостойкости за счет добавления к чистому серебру меди, цинка или никеля в процентном соотношении 90/10.

Филигранное

Это серебро, имеющее высшую 960 пробу. В его сплаве присутствует только 4% примесей. Изначально ему придают вид тонкой нити, из которой впоследствии мастера формируют сложные изящные узоры.

Черненое

После нанесения на серебро черни получаются изделия, в которых гармонично сочетается чередование светлых и темных участков. Это придает столовым приборам и ювелирным украшениям изысканность и винтажность.

Способы чернения

Различные методы чернения серебра были разработаны ювелирами еще в эпоху Средневековья. Современные мастера взяли их за основу и слегка модернизировали. Теперь выбор способа обработки зависит от желаемого результата и наличия определенного оборудования.

Механический

Несмотря на развитие инновационных технологий, ручной метод нанесения чернения на серебро остается достаточно востребованным. Сначала мастер смешивает графит, окись железа и скипидар в определенной пропорции. Полученную кашицу он наносит на отдельные участки изделия, дает ей высохнуть естественным путем и убирает излишки смоченной в спирте замшевой салфеткой.

Такой способ подходит для небольших ювелирных мастерских, где мастер изготавливает всего несколько единиц в день. Но на крупных предприятиях используют гальванический способ, позволяющий обрабатывать несколько изделий одновременно. Суть метода заключается в равномерном нанесении тонкого слоя чернения на поверхность металла. Однако у данного метода есть существенные недостатки:

 • поверхностный слой в процессе эксплуатации постепенно стирается;
 • исключена возможность нанесения чернения на отдельные участки.

Химический

Наиболее эффективным способом чернения серебра считается химическая обработка поверхности изделий. Она проходит в несколько этапов:

 • Подготовка изделия. При помощи чеканки, гравировки и других методов на поверхность наносится рельефный рисунок.
 • Приготовление порошка. Для смеси берут измельченную медь, марганец, свинец и серу в определенной пропорции. Иногда сюда же добавляют цинк. Глубину черного оттенка определяет количество используемой серы.
 • Нагревание серебряных изделий в печи. При повышении температуры порошок размягчается и постепенно вплавляется в рельефную поверхность серебра.

В результате изделия приобретают переливчатый серебристо-черный цвет.

Оксидирование серебра

По внешним данным оксидированное серебро очень похоже на черненое. Однако качественные характеристики у них различаются:

 • оксидированная поверхность имеет более насыщенный оттенок окрашивания;
 • нанесенная пленка постепенно стирается, и на поверхности проступают светлые участки.

Родирование

Для чернения серебра иногда используется родий. Он усиливает антикоррозийные качества металла, надолго обеспечивает сохранение цвета и блеска, является устойчивым к стиранию и потере насыщенности цвета.

Покрытие рутением

Для придания изделиям насыщенного графитового цвета их поверхность обрабатывают рутением. Он также выполняет защитную функцию, предохраняя от повреждений.

Применение

Из черненого серебра изготавливают столовые приборы, шкатулки, подсвечники, статуэтки и другие предметы обихода. Их отличает прочность, долговечность, стильность и отсутствие необходимости частого ухода.

Современные дизайнеры используют черненое серебро в своих коллекциях. Из него изготавливают изысканные украшения, застежки, пояса, другие аксессуары и элементы одежды.

Украшения и предметы обихода из черненого серебра являются прекрасным подарком близким людям, друзьям, начальнику или коллегам. Также они подойдут в качестве подарка детям от крестных родителей.

Преимущества и недостатки

Утонченность и элегантность – не единственные достоинства изделий из черненого серебра. К ним также стоит отнести:

 • легкость в уходе;
 • высокий коэффициент прочности;
 • антибактериальные свойства.

Черненое серебро нельзя чистить содой или кипятить в содовом растворе. Вряд ли это можно назвать недостатком, скорее стоит отнести к предупреждениям или правилам ухода.

Правила ухода за изделиями

Целью ухода за украшениями из черненого серебра является избавление их от скопившейся и забившейся в мелкие бороздки грязи. Лучший способ – это промывание в мыльном растворе и высушивание при помощи салфетки из замши.

Также можно воспользоваться народным методом. Для этого необходимо:

 • очистить несколько клубней картофеля;
 • измельчить их;
 • полностью залить прохладной водой;
 • оставить на 1-2 часа;
 • слить образовавшийся настой;
 • опустить в него на 4 часа серебряные изделия;
 • вытащить и ополоснуть в чистой воде;
 • насухо протереть салфеткой.

Изделия из черненого серебра запрещено:

 • чистить абразивными средствами и механическими скребками;
 • кипятить и нагревать на открытом огне;
 • обрабатывать нашатырным спиртом или содой;
 • оставлять под прямыми лучами солнца.

Применяя эти несложные правила, можно продлить срок службы изделий из черненого серебра. И они долгое время будут радовать своих владельцев.

Корягина Елена 02 серпня 2021

В магазинах по продаже ювелирных украшений покупатели часто сталкиваются с не совсем понятным названием – «стерлинговое серебро». Изделия из такого материала позиционируются как более роскошные и могут иметь завышенный ценник. У серебра данной категории есть свои особенности и преимущества, выделяющие материал среди других ювелирных сплавов. Перед покупкой украшений стоит подробнее ознакомиться с тем, как определяется подлинность изделий, и какие плюсы у стерлингового серебра 925 пробы при ношении.

Что представляет собой ювелирный сплав

Серебро в чистом виде не применяется для изготовления украшений, оно также не используется для производства декоративных элементов или серебряной посуды. Это обусловлено высокой пластичностью и мягкостью материала. Чтобы придать серебру требуемую прочность и улучшить физико-химические характеристики, в него включают специальные лигатуры. Такие металлы усиливают твердость сплава и делают его более пригодным для ювелирной обработки.

В качестве лигатур для стерлингового серебра применяются медь, цинк, никель. Проба 925 говорит о том, что в ювелирном сплаве содержится 92,5% чистого серебра, а 7,5% составляют включения других металлов.

Когда появилось стерлинговое серебро

Если обратиться к историческим данным, то по одной из версий возникновение стерлингового серебра соотносят с XII веком. Согласно энциклопедии Британники, название «стерлинг» означает древнюю английскую монету из серебра. На изготовление 240 серебряных стерлингов требовался 1 фунт материала. Поэтому и возникло название «фунт стерлингов» для первых чеканных серебряных монет 925 пробы.

Согласно другой версии, «steorling» – это древнеанглийское слово, что переводится как «монета со звездой». Таким названием именовали нормандский серебряный пенни, на котором действительно были изображены звезды.

Еще одна версия говорит, что слово «стерлинг» произошло от названия германской области Easterling или фамилии чеканщиков Северной Германии Истерлингов. Они активно торговали с Англией и именно для торговых операций стали чеканить стерлинги. Для изготовления монет применяли специальный высококачественный сплав, который и назвали стерлинговым серебром.

Особенности, свойства и состав материала

Благодаря уникальным характеристикам стерлинговый сплав широко применяется в изготовлении ювелирных украшений. Эталонным сплавом является однородный состав чистого серебра и меди. При включении в сплав медной лигатуры остается вероятность изменения оттенка металла, поскольку медь имеет свойство окисляться под воздействием кислорода. Чтобы получить качественный сплав требуемого цвета, производители стали соединять с серебром другие лигатуры:

 • кадмий;
 • никель;
 • германий;
 • цинк.

Эксперименты с пропорцией серебра и других металлов дали положительный результат, но стоимость продукции увеличилась. Поэтому для получения доступного по цене, эстетически привлекательного и долговечного стерлингового серебра в состав стали добавлять 7,5% меди. В сочетании с 92,5% чистого металла готовый сплав приобрел важные характеристики и свойства:

 • высокую прочность и твердость;
 • устойчивость к деформациям;
 • красивый металлический блеск;
 • безупречный внешний вид;
 • эффектные оттенки и переливы.

Визуально стерлинговое серебро напоминает платину. Его благородный блеск позволяет создавать настоящие шедевры ювелирного искусства. Благодаря высокой прочности и твердости материала его используют для производства декоративных предметов и столовых приборов. Со временем серебро практически не тускнеет и не подвергается окислительным процессам.

Пробы стерлингового серебра

На подлинном материале должна стоять гравировка в виде надписи «sterling» или «ster», а также маркировка 925 пробы. На этот нюанс нужно обращать внимание при покупке ювелирных украшений, декора или серебряной посуды. Наличие специального клейма свидетельствует о высокой пробе драгоценного металла.

925 проба говорит о том, что в материале содержание чистого серебра составляет 92,5%, а лигатуры – 7,5% на 1 кг стерлингового сплава. Если продавец не может продемонстрировать, что на изделии есть соответствующая маркировка и клеймо, лучше отказаться от покупки сомнительного товара.

Этапы технологического процесса

Технология изготовления стерлингового серебра довольно непростая и осуществляется в несколько этапов:

 1. Стадия плавления. Чистое серебро плавится при высокотемпературном воздействии в диапазоне от +810 до +940°C. Металл подвергают плавлению со строгим соблюдением температурного режима, а затем в расплав добавляют лигатуру – медь. В результате компоненты проникают глубоко в структуру друг друга, что придает серебру прочность и твердость.
 2. Этап обжига. Чтобы придать полученному составу максимально однородную консистенцию и повысить прочностные характеристики, металл подвергают обжигу.
 3. Стадия закалки. Данный этап является обязательным, поскольку готовому сплаву нужно придать пластичность для последующей ювелирной обработки. Для повышения параметра прочности с 60 до 160 кгс/мм2 материал состаривают при температуре +300°C.

Финишным технологическим процессом производства стерлингового серебра является отбеливание сплава и удаление с его поверхности налета и шлака. В результате материал приобретает приятный сверкающий блеск.

Основные отличия от обычного серебра

Принципиальной разницы между стерлинговым и простым серебром не существует. Стерлинговый сплав – это и есть обычное серебро 925 пробы. Если продавец ювелирного магазина старается убедить покупателя в том, что стерлинговое серебро стоит дороже простого металла, это намеренное завышение стоимости. Серебряное изделие 925 пробы – это украшение из стерлингового серебра.

Особенности использования сплава

Наибольшее распространение драгоценный металл получил в производстве ювелирных украшений. Из него выполняют очень красивые изделия:

 • кольца, перстни;
 • серьги;
 • подвески;
 • цепочки;
 • кулоны;
 • колье и ожерелья;
 • браслеты.

Каждое украшение обладает притягательным блеском, чистым сияющим цветом. Изделия эффектно переливаются, удачно гармонируют со вставками из жемчуга, драгоценных камней, минеральных кристаллов, золотых фрагментов. Стерлинговый сплав особенно хорошо подходит для чернения.

Поскольку серебро отлично поддается обработке и прекрасно сочетается с разнообразным декором, ювелиры изготавливают из него потрясающе красивые украшения. Также металл применяют для производства декоративных вещей и столовых приборов.

Преимущества и недостатки сплава

Если сравнивать серебро с золотом и платиной, оно нисколько не проигрывает. Стерлинговый сплав также довольно прочный, устойчивый к механическим повреждениям и окислительным процессам. Основные преимущества серебра:

 • бактерицидное действие;
 • хорошая обрабатываемость;
 • привлекательный блеск.

Материал отлично сочетается как с камнями, так и с другими металлами. Серебро уместно дарить по любому поводу и носить с самой разной одеждой. Единственный недостаток стерлингового сплава – со временем серебро тускнеет. Но эту проблему легко решить, если бережно относиться к изделиям, периодически обрабатывать украшения ювелирными средствами, чистить и правильно хранить.

Где купить или продать стерлинговое серебро

Изделия из драгоценного металла нужно покупать в специализированном ювелирном магазине. Консультанты салона могут продемонстрировать сертификат качества продукции, показать наличие 925 пробы и клейма. При заказе товара онлайн нужно обращаться в проверенные крупные магазины.

Серебро можно продать в ломбард, выставить на продажу на интернет-площадке. Как вариант, воспользоваться своим профилем в социальных сетях и разместить объявление о продаже. Чтобы подтвердить подлинность украшения, желательно иметь бирку.

Сколько стоит серебро 925 пробы

Изделия из стерлингового серебра составляют серьезную конкуренцию золоту и платине, не уступая этим металлам по популярности. Но серебро стоит значительно дешевле, а выглядит даже красивее, что и привлекает покупателей.

Приобрести, например, браслет из серебра можно за 150 грн, кольцо или цепочку – за 200 грн. Несколько ниже стоимость китайской серебряной продукции. Это обусловлено меньшей себестоимостью изделия. Но даже стерлинговое серебро из Китая не может стоить совсем дешево, или же речь идет о неподлинном сплаве. На цену влияет:

 • вес украшения;
 • декорирование;
 • авторство работы;
 • брендовое имя.

Наличие драгоценных камней повышает итоговую стоимость изделия. Чем больше на украшении витиеватых элементов, тем сложнее было ювелиру выполнить работу. Поэтому стоимость вещи увеличивается. Средняя цена 1 г серебра – 0,8 доллара.

Как проверить подлинность украшения

Сначала нужно удостовериться в наличии пробы 925 и клейма «sterling» или «ster». Дополнительно можно воспользоваться такими методами:

 • поднести к украшению магнит – серебро не примагничивается;
 • потереть изделие мелом – от серебра он должен почернеть;
 • настоящий стерлинговый сплав не оставляет черных следов на коже.

Можно попросить у продавца ювелирной вещи документальное подтверждение подлинности продукции.

Особенности хранения, ухода и чистки

Чтобы серебряное украшение долгие годы оставалось красивым и блестящим, за ним следует правильно ухаживать. Чтобы почистить, нужно:

 • поместить в теплый мыльный раствор;
 • подержать около 15 минут;
 • протереть насухо мягкой тканью.

Для чистки можно воспользоваться специальным ювелирным раствором. Серебро нельзя тереть абразивными материалами или агрессивными химическими средствами. Хранить стерлинговое серебро лучше в темном месте в плотном фланелевом мешочке или шкатулке.

Как выбирать серебряные украшения

Перед покупкой нужно проверить подлинность и качество товара, посмотреть наличие пробы и клейма. Края маркировки должны быть четкими, ровными. Приобретать серебряные украшения нужно у надежных продавцов, например, в крупных онлайн- или оффлайн-магазинах. Необходимо обращать внимание на отзывы других покупателей.

Серебряные украшения с камнями

Изделия из серебра декорируют вставками, кристаллами, камнями. На товарной бирке должен быть указан камень, использованный для инкрустации украшения. Нужно проверить, чтобы камень был плотно зафиксирован, но не приклеен. На нем не должно быть сколов, а огранка должна быть красивой и аккуратной. Следует уточнить, камень драгоценный, полудрагоценный или это минеральный кристалл.

Китайские изделия из серебра

В продукции из Китая практически никогда не применяются для декорирования натуральные камни. В основном ювелиры используют искусственные кристаллы. Благодаря их меньшей стоимости финальная цена украшений доступна для многих покупателей. Перед покупкой браслета, подвески, кольца нужно внимательно осмотреть товар и ознакомиться с отзывами покупателей.

Покрытие из стерлингового серебра

Некоторые производители бижутерии применяют стерлинговый сплав для нанесения верхнего слоя на изделия из недорогих ювелирных составов. Такие украшения стоят недорого. На них также может стоять интересующая покупателя маркировка и проба 925. Чтобы не купить низкокачественный товар, следует внимательно прочитать характеристики. Если производитель рекомендует не купаться с бижутерией или не допускать попадания на изделие косметических средств, духов, то вещь изготовлена не из настоящего стерлингового серебра, а только покрыта сплавом.

Отзывы покупателей

Мнения и комментарии реальных покупателей могут дать ценную информацию относительно качества товара. Надежные магазины дорожат своей репутацией, поэтому отвечают на отзывы, оставленные покупателями на своих сайтах или в социальных сетях.

При выборе ювелирных украшений из драгоценных металлов нужно всегда проверять наличие пробы и маркировки, визуально оценивать качество изделий. Если на серебряную вещь установлен очень низкий ценник, не исключена вероятность покупки поддельной вещи. Чтобы изделие долгие годы радовало владельца, необходимо внимательно выбирать серебряные украшения.