Що таке стерлінгове срібло 925 проби: переваги та особливості ювелірного матеріалу

02 серпня 2021

У магазинах з продажу ювелірних прикрас покупці часто стикаються з не зовсім зрозумілою назвою – «стерлінгове срібло». Вироби з такого матеріалу позиціонуються як більш розкішні та можуть мати підвищену ціну. У срібла даної категорії є свої особливості та переваги, які виділяють матеріал серед інших ювелірних сплавів. Перед покупкою прикрас варто докладніше ознайомитися з тим, як визначається справжність виробів, та які плюси у стерлінгового срібла 925 проби при носінні.

Що являє собою ювелірний сплав

Срібло у чистому вигляді не застосовується для виготовлення прикрас, воно також не використовується для виробництва декоративних елементів або срібного посуду. Це обумовлено високою пластичністю та м'якістю матеріалу. Щоб надати сріблу необхідну міцність та поліпшити фізико-хімічні характеристики, у нього включають спеціальні лігатури. Такі метали підсилюють твердість сплаву та роблять його більш придатним для ювелірної обробки.

Як лігатури для стерлінгового срібла застосовуються мідь, цинк, нікель. Проба 925 говорить про те, що у ювелірному сплаві міститься 92,5% чистого срібла, а 7,5% складають включення інших металів.

Коли з'явилося стерлінгове срібло

Якщо звернутися до історичних даних, то за однією з версійстерлінгове срібло співвідносять з XII століттям. Згідно з Британською енциклопедією, назва «стерлінг» означає давню англійську монету зі срібла. На виготовлення 240 срібних стерлінгів був потрібний 1 фунт матеріалу. Тому й виникла назва «фунт стерлінгів» для перших карбованих срібних монет 925 проби.

Згідно з іншою версією, «steorling» – це давньоанглійське слово, що перекладається як «монета із зіркою». Такою назвою іменували нормандський срібний пенні, на якому дійсно були зображені зірки.

Ще одна версія каже, що слово «стерлінг» походить від назви німецької області Easterling або прізвища чеканників Північної Німеччини Істерлінгів. Вони активно торгували з Англією та саме для торгових операцій стали карбувати стерлінги. Для виготовлення монет застосовували спеціальний високоякісний сплав, якийназвали стерлінговим сріблом.

Особливості, властивості та склад матеріалу

Завдяки унікальним характеристикам стерлінговий сплав широко застосовується у виготовленні ювелірних прикрас. Еталонним сплавом є однорідна суміш чистого срібла та міді. При включенні до сплаву мідної лігатури залишається ймовірність зміни відтінку металу, оскільки мідь має властивість окислюватися під впливом кисню. Щоб отримати якісний сплав потрібного кольору, виробники стали з'єднувати зі сріблом інші лігатури:

 • кадмій;
 • нікель;
 • германій;
 • цинк.

Експерименти з пропорцією срібла та інших металів дали позитивний результат, але вартість продукції збільшилася. Тому для отримання доступного за ціною, естетично привабливого та довговічного стерлінгового срібла до складу стали додавати 7,5% міді. У поєднанні з 92,5% чистого металу готовий сплав придбав важливі характеристики та властивості:

 • високу міцність та твердість;
 • стійкість до деформацій;
 • гарний металевий блиск;
 • бездоганний зовнішній вигляд;
 • ефектні відтінки та переливи.

Візуально стерлінгове срібло нагадує платину. Його благородний блиск дозволяє створювати справжні шедеври ювелірного мистецтва. Завдяки високій міцності та твердості матеріалу його використовують для виробництва декоративних предметів та столових приладів. З часомсрібло практично не тьмяніє та не піддається окислювальним процесам.

Проби стерлінгового срібла

На справжньому матеріалі повинне стояти гравірування у вигляді напису «sterling» або «ster», а також маркування 925 проби. На цей нюанс потрібно звертати увагу при покупці ювелірних прикрас, декору або срібного посуду. Наявність спеціального клейма свідчить про високу пробу дорогоцінного металу.

925 проба говорить про те, що у матеріалі вміст чистого срібла становить 92,5%, а лігатури – 7,5% на 1 кг стерлінговогосплаву. Якщо продавець не може продемонструвати, що на виробі є відповідне маркування та клеймо, краще відмовитися від покупки сумнівного товару.

Етапи технологічного процесу

Технологія виготовлення стерлінгового срібла досить непроста та здійснюється у кілька етапів:

 • Стадія плавлення. Чисте срібло плавиться при високотемпературному впливі у діапазоні від +810 до +940°C. Метал піддають плавленню із суворим дотриманням температурного режиму, а потім у розплав додають лігатуру – мідь. У результаті компоненти проникають глибоко у структуру один одного, що надає сріблу міцність та твердість.
 • Етап випалу. Щоб надати отриманомускладу максимально однорідну консистенцію та підвищити характеристики міцності, метал піддають випалу.
 • Стадія гарту. Даний етап є обов'язковим, оскільки готовому сплаву потрібно надати пластичність для подальшої ювелірної обробки. Для підвищення параметра міцності з 60 до 160 кгс/мм2 матеріал зістарюютьпри температурі +300°C.

Фінішним технологічним процесом виробництва стерлінгового срібла є відбілювання сплаву та видалення з його поверхні нальоту та шлаку. У результаті матеріал набуває приємний блискучий блиск.

Основні відмінності від звичайного срібла

Принципової різниці між стерлінговим та простим сріблом не існує. Стерлінговий сплав – це і є звичайне срібло 925 проби. Якщо продавець ювелірного магазину намагається переконати покупця у тому, що стерлінгове срібло коштує дорожче простого металу, це навмисне завищення вартості. Срібний виріб 925 проби – це прикраса зі стерлінгового срібла.

Особливості використання сплаву

Найбільшого поширення дорогоцінний метал отримав у виробництві ювелірних прикрас. З нього виконують дуже гарні вироби:

 • каблучки, персні;
 • сережки;
 • підвіски;
 • ланцюжки;
 • кулони;
 • кольє та намиста;
 • браслети.

Кожна прикраса має привабливий блиск, чистий сяючий колір. Вироби ефектно переливаються, вдало гармоніюють зі вставками з перлів, дорогоцінних каменів, мінеральних кристалів, золотих фрагментів. Стерлінговий сплав особливо добре підходить для чорніння.

Оскільки срібло відмінно піддається обробці та прекрасно поєднується з різноманітним декором, ювеліри виготовляють з нього приголомшливо гарні прикраси. Також метал застосовують для виробництва декоративних речей та столових приладів.

Переваги та недоліки сплаву

Якщо порівнювати срібло з золотом та платиною, воно анітрохи не програє. Стерлінговий сплав також досить міцний, стійкий до механічних пошкоджень та окислювальних процесів. Основні переваги срібла:

 • бактерицидна дія;
 • добре обробляється;
 • привабливий блиск.

Матеріал відмінно поєднується як з каменями, так і з іншими металами. Срібло доречно дарувати з будь-якого приводу та носити зрізним одягом. Єдиний недолік стерлінгового сплаву – з часом срібло тьмяніє. Але цю проблему легко вирішити, якщо дбайливо ставитися до виробів, періодично обробляти прикраси ювелірними засобами, чистити та правильно зберігати.

Де купити або продати стерлінгове срібло

Вироби з дорогоцінного металу потрібно купувати у спеціалізованому ювелірному магазині. Консультанти салону можуть продемонструвати сертифікат якості продукції, показати наявність 925 проби та клейма. При замовленні товару онлайн потрібно звертатися у перевірені великі магазини.

Срібло можна продати у ломбард, виставити на продаж на інтернет-майданчику. Як варіант, скористатися своїм профілем у соціальних мережах та розмістити оголошення про продаж. Щоб підтвердити справжність прикраси, бажано мати бирку.

Скільки коштує срібло 925 проби

Вироби зістерлінгового срібластановлять серйозну конкуренцію золоту та платині, не поступаючись цим металам за популярністю. Але срібло коштує значно дешевше, а виглядає навіть гарніше, щоприваблює покупців.

Придбати, наприклад, браслет зі срібла можна за 150 грн, каблучку або ланцюжок – за 200 грн. Трохи нижче вартість китайської срібної продукції. Це обумовлено меншою собівартістю виробів. Але навіть стерлінгове срібло з Китаю не може коштувати зовсім дешево, або ж мова йде про неоригінальний сплав. На ціну впливає:

 • вага прикраси;
 • декорування;
 • авторство роботи;
 • бренд.

Наявність дорогоцінних каменів підвищує підсумкову вартість виробу. Чим більше на прикрасі декоративних елементів, тим складніше було ювеліра виконати роботу. Тому вартість речі збільшується. Середня ціна 1 г срібла – 0,8 долара.

Як перевірити справжність прикраси

Спочатку потрібно впевнитися у наявності проби 925 та клейма «sterling» або «ster». Додатково можна скористатися такими методами:

 • піднести до прикраси магніт – срібло не магнітиться;
 • потерти виріб крейдою – від срібла вона повинна почорніти;
 • справжній стерлінговий сплав не залишає чорних слідів на шкірі.

Можна попросити у продавця ювелірної речі документальне підтвердження автентичності продукції.

Особливості зберігання, догляду та чищення

Щоб срібна прикраса довгі роки залишалася гарноюта блискучою, за нею слід правильно доглядати. Щоб почистити, потрібно:

 • помістити у теплий мильний розчин;
 • потримати близько 15 хвилин;
 • протерти насухо м'якою тканиною.

Для чищення можна скористатися спеціальним ювелірним розчином. Срібло не можна терти абразивними матеріалами або агресивними хімічними засобами. Зберігати стерлінгове срібло краще у темному місці у щільному фланелевому мішечку або скриньці.

Як вибирати срібні прикраси

Перед покупкою потрібно перевірити справжність та якість товару, подивитися наявність проби та клейма. Краї маркування повинні бути чіткими, рівними. Купувати срібні прикраси потрібно у надійних продавців, наприклад, у великих онлайн- або офлайн-магазинах. Необхідно звертати увагу на відгуки інших покупців.

Срібні прикраси з каменями

Вироби зі срібла декорують вставками, кристалами, каменями. На товарній бирці повинен бути вказаний камінь, використаний для інкрустації прикраси. Потрібно перевірити, щоб камінь був щільно зафіксований, але не приклеєний. На ньому не повинно бути відколів, а огранювання повинне бути гарнимта акуратним. Слід уточнити, камінь коштовний, напівдорогоціннийабо це мінеральний кристал.

Китайські вироби зі срібла

У продукції з Китаю практично ніколи не застосовуються для декорування натуральні камені. В основному ювеліри використовують штучні кристали. Завдяки їх меншій вартості фінальна ціна прикрас доступна для багатьох покупців. Перед покупкою браслета, підвіски, кільця потрібно уважно оглянути товар та ознайомитися з відгуками покупців.

Покриття зістерлінгового срібла

Деякі виробники біжутерії застосовують стерлінговий сплав для нанесення верхнього шару на вироби з недорогих ювелірних складів. Такі прикраси коштують недорого. На них також може стоятимаркування та проба 925. Щоб не купити низькоякісний товар, слід уважно прочитати характеристики. Якщо виробник рекомендує не купатися з біжутерією або не допускати попадання на виріб косметичних засобів, парфумів, то річ виготовленане зі справжнього стерлінгового срібла, а тільки покрита сплавом.

Відгуки покупців

Думки та коментарі реальних покупців можуть дати цінну інформацію щодо якості товару. Надійні магазини дорожать своєю репутацією, тому відповідають на відгуки, залишені покупцями на своїх сайтах або у соціальних мережах.

При виборі ювелірних прикрас з дорогоцінних металів потрібно завжди перевіряти наявність проби та маркування, візуально оцінювати якість виробів. Якщо на срібну річ встановлений дуже низький цінник, не виключена ймовірність покупки підробки. Щоб виріб довгі роки радував власника, необхідно уважно вибирати срібні прикраси.