Вишуканість та елегантність виробів з чорненого срібла

02 серпня 2021

Перші згадки про срібло датуються IV тисячоліттям до н. е. На санскриті його називали «аргента», що у перекладі означає «світлий». Надалі ця назва дещо видозмінилися, тау періодичній таблиці Менделєєвавказано «аргентум».

У Стародавньому Єгипті та Римі ціна срібла перевищувала вартість золота. Мати у себе срібні столові прилади або ювелірні прикраси вважалося верхівкою розкоші. Це пов'язано з тим, що технології того часу не дозволяли виділяти аргентум з руди, а у чистому вигляді даний метал зустрічається вкрай рідко. При цьому срібло нестійке перед сірковмісними сполуками, легко вступає з ними у контакт та покривається сульфідною плівкою.

Все змінилося, коли у Середні віки алхіміки зайнялися пошуком філософського каменю, що дозволяє перетворювати будь-який метал на золото. Шляхом експериментів вони навчилися очищати срібло від домішок, і воно стало більш доступним та популярним. Ювеліри почали удосконалювати його властивості та помітили, що світлий метал при певній обробці набуває чорний відтінок. Так з'явилося чорнене срібло, яке досі користується популярністю та цінується естетами.

Поява технології чорніння

Срібло у чистому вигляді є дуже м'яким металом, який під впливом механічних навантажень деформується, втрачає форму або ламається. Цей недолік усувається за допомогою додавання до сплаву міді та незначної кількості інших компонентів. Мідь забезпечує виробам міцність, але при цьому «стирає» з них блиск. Тому для збереження первісного кольору ювелірам доводиться наносити на поверхню шар чистого срібла або родію.

Невідомо, хто перший оцінив вишуканість та красу темного старого срібла. Але деякі майстри стали спеціально покривати свої вироби черню. Поступово це увійшло у моду, стали масово з'являтися столові прилади, предмети побуту, оздоблення на рукояті зброї та ювелірні прикраси з чорненого срібла.

Зараз існує декілька технологій чорніння срібла, що дозволяють отримувати різні відтінки чорного кольору.

Види срібла

Зовнішній вигляд та характеристики виробів визначаються процентним співвідношенням чистого срібла та домішок інших металів. Залежно від цього показника розрізняють кілька різновидів.

Матове

Матова поверхня виробу може бути однорідно-тьмяною, дрібнозернистої, грубозернистою з матовою рискою. Така різноманітність визначається способом обробки срібла:

 • піскострум;
 • матовкау штампі;
 • віброгравер;
 • травлення у спеціальних реактивах, що надають поверхні дрібну шорсткість.

Монетне

Цей різновид має високий коефіцієнт зносостійкості за рахунок додавання до чистого срібла міді, цинку або нікелю у процентному співвідношенні 90/10.

Філігранне

Це срібло, що має вищу 960 пробу. У його сплаві лише4% домішок. Спочатку йому надають вид тонкої нитки, з якої згодом майстри формують складні витончені візерунки.

Чорнене

Після нанесення на срібло черні виходять вироби, у яких гармонійно поєднується чергування світлих та темних ділянок. Це надає столових приладів та ювелірних прикрас вишуканість тавінтажність.

Способи чорніння

Різні методи чорніння срібла були розроблені ювелірами ще у епоху Середньовіччя. Сучасні майстри взяли їх за основу та злегка модернізували. Тепер вибір способу обробки залежить від бажаного результату та наявності певного обладнання.

Механічний

Незважаючи на розвиток інноваційних технологій, ручний метод нанесення чорніння на срібло залишається досить затребуваним. Спочатку майстер змішує графіт, окис заліза та скипидар у певній пропорції. Отриману кашку він намащує на окремі ділянки виробу, дає їй висохнути природним шляхом та прибирає надлишки змоченою у спирті замшевою серветкою.

Такий спосіб підходить для невеликих ювелірних майстерень, де майстер виготовляє лише кілька одиниць у день. Але на великих підприємствах використовують гальванічний спосіб, що дозволяє обробляти кілька виробів одночасно. Суть методу полягає у рівномірному нанесенні тонкого шару чорніння на поверхню металу. Однак у даного методу є істотні недоліки:

 • поверхневий шар у процесі експлуатації поступово стирається;
 • виключена можливість нанесення чорніння на окремі ділянки.

Хімічний

Найбільш ефективним способом чорніння срібла вважається хімічна обробка поверхні виробів. Вона проходить у кілька етапів:

 • Підготовка виробу. За допомогою карбування, гравіювання та інших методів на поверхню наноситься рельєфний малюнок.
 • Приготування порошку. Для суміші беруть подрібнену мідь, марганець, свинець та сірку у певній пропорції. Іноді сюди ж додають цинк. Глибину чорного відтінку визначає кількість використовуваної сірки.
 • Нагрівання срібних виробів у печі. При підвищенні температури порошок розм'якшується та поступово вплавляється у рельєфну поверхню срібла.

У результаті вироби набувають переливчастого сріблясто-чорного кольору.

Оксидування срібла

За зовнішніми даними оксидоване срібло дуже схоже на чорнене. Однак якісні характеристики у них різняться:

 • оксидована поверхня має більш насичений відтінок;
 • нанесена плівка поступово стирається, і на поверхні проступають світлі ділянки.

Родіювання

Для чорніння срібла іноді використовується родій. Він посилює антикорозійні якості металу, надовго забезпечує збереження кольору та блиску, є стійким до стирання та втрати насиченості кольору.

Покриття рутенієм

Для надання виробам насиченого графітового кольору їхню поверхню обробляють рутенієм. Він також виконує захисну функцію, оберігаючи від ушкоджень.

Застосування

З чорненого срібла виготовляють столове приладдя, шкатулки, свічники, статуетки та інші предмети побуту. Їх відрізняє міцність, довговічність, стильність та відсутність необхідності частого догляду.

Сучасні дизайнери використовують чорнене срібло у своїх колекціях. З нього виготовляють вишукані прикраси, застібки, пояси, інші аксесуари та елементи одягу.

Прикраси та предмети побуту із чорненого срібла є прекрасним подарунком близьким людям, друзям, начальнику або колегам. Також вони підійдуть як подарунок дітям від хресних батьків.

Переваги та недоліки

Витонченість та елегантність – не єдині переваги виробів із чорненого срібла. До них також варто віднести:

 • легкість у догляді;
 • високий коефіцієнт міцності;
 • антибактеріальні властивості.

Чорнене срібло можна чистити содою або кип'ятити у содовому розчині. Навряд чи це можна назвати недоліком, скоріше варто віднести до попереджень або правилдогляду.

Правила догляду за виробами

Метою догляду за прикрасами з чорненого срібла є позбавлення їх від бруду, щоскопився та забився у дрібні борозенки. Кращий спосіб – це промивання у мильному розчині та висушування за допомогою серветки із замші.

Також можна скористатися народним методом. Для цього необхідно:

 • очистити кілька бульб картоплі;
 • подрібнити їх;
 • повністю залити холодною водою;
 • залишити на 1-2 години;
 • злити настій;
 • опустити у нього на 4 години срібні вироби;
 • витягнути та обполоснути у чистій воді;
 • насухо протерти серветкою.

Вироби з чорненого срібла заборонено:

 • чистити абразивними засобами та механічними скребками;
 • кип'ятити та нагрівати на відкритому вогні;
 • обробляти нашатирним спиртом або содою;
 • залишати під прямими променями сонця.

Застосовуючи ці нескладні правила, можна продовжити термін служби виробів з чорненого срібла. Вони довгий час будуть радувати своїх власників.